Súťaž SKÚS POKUS 4 sa presúva do ďalšej fázy

31.01.2020
Vzdelávanie a výchova

Už ste prihlásili tím za vašu školu do súťaže SKÚS POKUS 4? Ešte nie? Poponáhľajte sa! Čas máte už len do 29. februára 2020! Do súťaže sa aj v tomto školskom roku môžu prihlásiť žiaci druhého stupňa základných škôl a tiež príslušných ročníkov osemročných gymnázií.

Súťaž SKÚS POKUS 4 sa presúva do ďalšej fázy

4. novembra odštartoval už štvrtý ročník celoslovenskej súťaže SKÚS POKUS 4, ktorú organizuje vydavateľstvo Expol Pedagogika. Odvtedy sa už prihlásilo zopár desiatok súťažiacich tímov. Ale ešte stále majú čas prihlásiť sa tí, ktorí tak nestihli urobiť.

NOVÉ PRAVIDLÁ. NEPREHLIADNITE.

V prvom kole je potrebné, aby učiteľ v úlohe mentora prihlásil tím za školu do 29. februára na webovej stránke www.skolskyportal.sk. Následne môže tím začať pracovať na pokuse z prírodných vied s bežne dostupnými surovinami. Členovia tímu pokus natočia na video a spolu s fotografiou z priebehu pokusu pošlú do 6. apríla 2020 organizátorovi súťaže.

POUŽI UM A SKÚS POKUS!

Už štvrtý ročník súťaže je výsledkom úspešnej spolupráce troch subjektov – vydavateľstva EXPOL PEDAGOGIKA, odborného nakladateľstva RAABE Slovensko a Združenia učiteľov chémie. Tvárou súťaže a odborným garantom sa tento ročník stal inšpiratívny vedec a vynálezca doc. Ing. Fedor Gömöry, DrSc., z Elektrotechnického ústavu SAV, ktorý v roku 2012 so svojím vedeckým tímom urobil prelom vo výskume magnetickej neviditeľnosti.

O SÚŤAŽI

Súťaž SKÚS POKUS je priestorom pre šikovných žiakov, ako uplatniť svoje vedomosti z prírodných vied a vyhrať hodnotné ceny, ktoré ich priblížia zase o niečo bližšie k ich snom. Zámerom súťaže je naučiť žiakov vnímať prírodné vedy ako súčasť bežného života, keď žiaci majú možnosť nielen získať nové vedomosti a skúsenosti, ale naučia sa aj prezentovať svoje pokusy či pracovať v tíme.

Súťaž SKÚS POKUS 4 má dve časti. Prvou úlohou žiakov je s pomocou učiteľa vytvoriť súťažný tím, ktorý pozostáva z dvoch až ôsmich členov. Druhou je vymyslieť a aj zrealizovať pokus s bežne dostupnými surovinami. Učiteľ samotný pokus nevykonáva, je „len“ jeho mentorom. Žiaci následne natočia pokus a video pošlú do 6. apríla 2020 organizátorovi súťaže. Videozáznam zhodnotí odborná komisia zložená z vedcov a odborných pedagógov. V druhej časti sprístupní organizátor súťaže najlepšie videá na stránke www.skolskyportal.sk, kde bude mať verejnosť možnosť hlasovať a vybrať päť najatraktívnejších súťažných príspevkov.

                                      

PRÍNOS PRE ŽIAKA: Žiaci zažijú plno zábavy, hodnotne využijú čas a zapoja svoju tvorivosť, pričom sa naučia vnímať prírodovedné vedy všade okolo seba. Získajú nové vedomosti a skúsenosti, naučia sa prezentovať svoje pokusy a pracovať v tíme. Ocenení žiaci získajú následne diplom od vydavateľstva EXPOL PEDAGOGIKA, hodnotné ceny a tiež sa zúčastnia na záverečnom vyhodnotení, kde ich čakajú ďalšie prekvapenia. Najúspešnejšie tímy budú môcť napríklad zažiť vedu na vlastnej koži pri exkurzii na návšteve u nášho generálneho partnera Slovnaft, a. s., alebo aj VIDA Science centra v Brne.

ŠPECIÁLNE VÝHODY PRE ŠKOLU: Škola, ktorá zapojí do súťaže akýkoľvek počet tímov, získava automaticky zľavu 50 % na nákup Cvičebníc chémie, pracovných zošitov Fyzika a pracovných zošitov Biológia z portfólia vydavateľstva EXPOL PEDAGOGIKA a vydavateľstva RAABE (zľavu nie je možné kumulovať s množstevnou zľavou).

Dôležité termíny

POZOR, zmena v prihlasovaní!

Začiatok súťaže: 4. november 2019

Ukončenie prihlasovania: 29. február 2020

Ukončenie posielania príspevkov: 6. apríl 2020

Uverejnenie súťažných príspevkov: 20. apríl – 11. máj 2020

Vyhodnotenie súťaže: 21. máj 2020

PRIHLÁSTE SA TERAZ

Zdroj: Expol Pedagogika s.r.o.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte