Najväčšia čitateľská súťaž pre školy oslavuje desať rokov!

22.09.2023
Vzdelávanie a výchova

Žiaci prvého, druhého, tretieho a štvrtého ročníka základných škôl aj špeciálnych základných škôl na Slovensku sa môžu aj v tomto školskom roku prihlásiť do celoslovenskej čitateľsko-výtvarnej súťaže s názvom Čitateľský oriešok 10. Najväčšiu súťaž opäť prináša do slovenských škôl odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko spolu so svojimi partnermi. Prihlasovanie do súťaže bolo spustené! Tvárou jubilejného desiateho ročníka súťaže je obľúbená moderátorka Jasmina Alagič.

„Zrejme netreba pripomínať, že neúspešné zvládnutie čítania s porozumením v nižších ročníkoch má negatívny vplyv na úspešnosť žiakov v ďalšom štúdiu, keďže predstavuje prekážku efektívneho učenia sa. Práve vzhľadom na závažnosť tohto problému sme pred rokmi začali s čitateľskou súťažou, s cieľom rozvíjať u detí nižších ročníkov čítanie s porozumením, prácu s textom, ale takisto aj ich kreatívne zručnosti, predstavivosť, fantáziu, vnímanie medzipredmetových vzťahov,“ povedala Mgr. Mira Bianchi Schrimpelová, konateľka vydavateľstva RAABE Slovensko.

POZOR: VŠETKY ŠKOLY, KTORÉ SA TENTO ROK ZAPOJA DO SÚŤAŽE, MAJÚ NÁROK NA 50 % ZĽAVU NA NÁKUP PRACOVNÝCH ZOŠITOV TAJOMSTVÁ SVETA. ZĽAVU SI MÔŽU UPLATNIŤ TU.

 

Pracovné zošity Tajomstvá sveta pre 1., 2., 3. a 4. ročník ZŠ, ktoré učia žiakov nižších ročníkov pracovať s textom a rozvíjať čítanie s porozumením. A zároveň ich pripravujú na všetky typy TESTOVANÍ.

 

 

Ako sa súťaží?

Súťaž vznikla so zámerom rozvíjať u žiakov čítanie s porozumením, vnímanie medzipredmetových vzťahov, logické myslenie a výtvarnú kreativitu. Tak, ako každý rok, aj tentokrát bude mať dve časti – textovú a výtvarnú. Žiaci jednotlivých ročníkov si najprv prečítajú dva príbehy z pracovných zošitov Tajomstvá sveta pre 1., 2., 3. a 4. ročník, ktoré vydáva RAABE. Na konci textov nájdu jednoduché aj zložitejšie otázky, ktorými sa musia prelúskať, t. j. správne odpovedať na otázky súvisiace s textom. Po vyplnení úloh žiaci pokračujú výtvarnou časťou súťaže, v ktorej môžu prejaviť svoju fantáziu a výtvarné zručnosti. Ich úlohou je prepojiť dva prečítané príbehy do jedného jediného obrázka – skrátka vymyslieť svoj vlastný príbeh v podobe jednej kresby.

 

Súťaž odštartovala a školy do nej môžu prihlasovať žiakov až do 15. novembra 2023, následne 1. decembra 2023 organizátor zverejní súťažné texty. Čitateľský oriešok 10 vyvrcholí 11. marca 2024, dokedy musia žiaci dva prečítané príbehy pomocou svojej fantázie a výtvarných zručností premeniť do podoby jedného jediného výkresu a zaslať na adresu nakladateľstva RAABE.

Apríl a máj 2024 sa budú niesť v znamení hlasovania na Facebooku RAABE, kde žiaci, učitelia, rodičia aj iná široká verejnosť svojimi hlasmi rozhodnú o tých najoriginálnejších kresbách. Hlasovať sa bude za 333 v každom ročníku, ktoré v prvom kole spomedzi všetkých doručených kresieb vyberie odborná porota.

V júni 2024 nakladateľstvo RAABE vyhlási víťazov súťaže. Tento rok až v štyroch kategóriách:

Ocenenie nakladateľstva RAABE

Ceny udelené na základe rozhodnutia profesionálnych výtvarníkov

Ocenenie verejnosti

Ceny udelené na základe počtu hlasov vo verejnom hlasovaní na Facebooku

Ocenenie pre školy

Ceny udelené na základe náhodného žrebu spomedzi všetkých prihlásených škôl

Ocenenie pre špeciálne školy

Ceny udelené na základe rozhodnutia profesionálnych výtvarníkov

V každej kategórii a aj v rámci každého ročníka bude udelené vždy prvé, druhé a tretie miesto. Na víťazov a ich učiteľov čakajú atraktívne ceny od partnerov súťaže.

Všetky informácie o podmienkach a priebehu súťaže spolu s dôležitými termínmi uzávierok nájdu učitelia na stránke: www.skolskyportal.sk v sekcii Čitateľský oriešok.

Školy môžu svojich žiakov do súťaže prihlasovať až do 15. novembra 2023 TU.

 

 

 

Partneri

 
ACER
 

STIEFEL EUROCART

STONOZKA

PANTA RHEI

ALBATROS Media

GRADA

MATYS

MOTYL

SLOVART

STABILO

European Pedagogical Club

SKOLSKY PORTAL

 

 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte