Učíte v základnej škole? Poďte na bezplatné školenia

02.03.2023
Vzdelávanie a výchova

Učebnicové vydavateľstvo EXPOL PEDAGOGIKA a odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko  pozývajú všetkých učiteľov na bezplatné školenia pre pedagógov v piatich mestách Slovenska.

Séria bezplatných školení bude prebiehať tentokrát „naživo“ od 17. do 21. apríla 2023 v mestách Košice, Banská Bystrica, Žilina, Trenčín a Bratislava„Venovať sa budeme dvom témam. Ráno v každom meste začneme témou vzťahovej a sexuálnej výchovy v školách. Druhé školenie sme sa rozhodli venovať inovatívnym formám vyučovania slovenského jazyka v základnej škole,“ priblížila zameranie oboch školení Mgr. Mira Bianchi Schrimpelová, konateľka odborného nakladateľstva Dr. Josef RAABE Slovensko. Ako spresnila „prvé školenie začína vždy o 8.30, druhé o 11.00 hodine. Učitelia sa môžu rozhodnúť, či sa prihlásia na obe, alebo len na jedno z nich.“

 

Prvé školenie / od 8.30 do 10.30 

VZŤAHOVÁ A SEXUÁLNA VÝCHOVA V ŠKOLÁCH. AKO NA TO?

Vzťahová a sexuálna výchova je dôležitým prvkom moderného vzdelávania. Mladí ľudia, a dokonca už aj deti, sú dnes obklopení množstvom informácií o sexualite a sexuálnom správaní z rôznych zdrojov; nie však vždy vedia správne vyhodnotiť ich obsah. Sociálna, osobná a zdravotná výchova je pre deti a mladých ľudí rovnako dôležitá ako ktorákoľvek iná oblasť školského vzdelávania, a len spolupráca školy s rodinou môže poskytnúť mladým dostatočne bezpečný priestor. „Tematika sama osebe je kontroverznou a veľmi aktuálnou najmä v dnešnej dobe. Absencia a zároveň nutnosť sexuálnej a vzťahovej výchovy na školách je očividná. V čase, keď sa intenzívne hovorí o tom, že vzťahová a sexuálna výchova bude pre školákov povinná, sme sa rozhodli školenie pre učiteľov venovať práve tejto téme,“ povedala Mgr. Mira Bianchi Schrimpelová.

 • V rámci školenia odznie, čo sú piliere vekovo primeranej komunikácie v témach vzťahovej a sexuálnej výchovy.
 • Predstavíme, čo sú mýty a fakty o vzťahovej a sexuálnej výchove v školách a čo s tým vieme vo vzdelávaní robiť.
 • Priblížime, ako sa s deťmi rozprávať o porne a rizikách internetu.
 • Prezradíme, kde hľadať dôveryhodné zdroje informácií a vzdelávacie materiály.
 • Poradíme, ako informácie, zručnosti a postoje v týchto témach odovzdať deťom.

„Domnievame sa, že práve pedagógovia vykonávajú dôležitú prácu vo výchove a vzdelávaní a sú jednou z najdôležitejších dospelých autorít v živote detí a mladých. Vedomosti, zručnosti a postoje o vzťahovej a sexuálnej výchove potrebujú na to, aby tieto témy do škôl mohli prinášať včas, vekovo vhodne, štandardizovane a kontinuálne. Školení sa však rovnako môžu zúčastniť aj rodičia, ktorí sa chcú dozvedieť viac o tejto problematike, aby vedeli jednak vhodne pôsobiť, ale aby boli pre svoje deti empatickým partnerom v komunikácii s deťmi na citlivé témy,“ povedali lektorky školení.

Dodajme, že školenia budú lektorovať MSc. Zuzana Bendíková, výkonná riaditeľka organizácie inTYMYta a MgA. Radka Mikšík, lektorka vzťahovej a sexuálnej výchovy v organizácii inTYMYta.

Viac o tomto školení sa dozviete tu.

Prihlásiť sa na školenie môžete ihneď tu.

 

 

Druhé školenie / od 11.00 do 12.30 

SLOVENSKÝ JAZYK NA 1. STUPNI ZŠ INOVATÍVNE

Toto školenie bude venované rozvíjaniu funkčnej gramotnosti žiakov na vyučovaní slovenského jazyka na 1. stupni ZŠ.

 • Predstavíme edukačné formy a metódy, prostredníctvom ktorých môžeme dosiahnuť funkčnú gramotnosť žiaka na vyučovaní slovenského jazyka.
 • Zameriame sa na systém a kontakt s učivom, interdisciplinárny presah a hravosť učenia a učenia sa, myšlienkové operácie, edukačné formy a metódy na vyučovacej hodine, spôsoby motivácie žiakov, prácu s novým učivom.
 • Poskytneme námety na precvičovanie učiva, zážitkové aktivity, operatívne diagnostikovanie žiakov a námety na sebahodnotenie žiakov. Vybrané z nich bude možnosť prakticky si vyskúšať.
 • Ukážeme edukačné materiály, ktoré pomáhajú naplniť tento cieľ, a to pracovnú učebnicu Slovenský jazyk pre 2. ročník základných škôl, 1. a 2. časť s metodickou podporou.

„Pedagógovia získajú nový pohľad na možnosti vyučovania slovenského jazyka na prvom stupni základnej školy zábavnejšie, inovatívnejšie a predovšetkým efektívnejšie,“ povedala Mgr. Mira Bianchi Schrimpelová.

Školenia o inovatívnych formách vyučovania slovenského jazyka povedie Mgr. Jarmila Zacharová, PhD., jedna z autoriek celkom novej pracovnej učebnice slovenského jazyka pre 2. ročník ZŠ.

Viac o tomto školení sa dozviete tu.

Prihlásiť sa na školenie môžete ihneď tu.

 

Zdroj: raabe.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

 • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
 • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
 • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
 • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
 • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
 • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
 • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
 • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
 • súťaže o zaujímavé ceny,
 • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte