Štát chystá veľký audit škôl. Podľa uplatnenia absolventov

01.08.2013
Vzdelávanie a výchova

Tisíce nezamestnaných ekonómov či psychológov, na druhej strane nedostatok lekárov či technológov – to sú dôvody, prečo štát chystá rozsiahly audit škôl. Ten má ohodnotiť slovenské školy podľa toho, ako sa ich absolventi uplatňujú na trhu práce.

Audit má vykonať Najvyšší kontrolný úrad – kontrolóri si chcú overiť, či školy investujú do perspektívnych odborov, teda či využívajú peniaze od štátu efektívne.

Zlé študijné odbory? Zlé hospodárenie
„Rektori nám pri kontrolách hovoria, že majú nezamestnanosť tri – štyri percentá, ale potom neviem, prečo je toľko nezamestnaných na trhu práce,“ vyhlásil hlavný kontrolór Peter Kapustinský, ktorý akciu vedie. Počet nezamestnaných s čerstvým titulom začal výrazne stúpať od roku 2011. Na troch univerzitách dokonca krátkodobo prekročil hranicu desiatich percent.

Audit úradu bude pozorne sledovať minister školstva Dušan Čaplovič, ktorý chce na budúci rok presadiť viac peňazí pre technické školy – na úkor humanitných. „Budeme detailne analyzovať výsledky skúmania,“ potvrdil hovorca rezortu Michal Kaliňák.

Tisíce na kontrolu
Kontrola sa začala v polovici júla na desiatich fakultách vysokých škôl a dvadsiatke stredných škôl. „Nerobíme žiadnu vzorku. Keď bude mať škola dvetisíc absolventov, tak ich preveríme dvetisíc, či sa zamestnali do troch mesiacov, či do roka,“ hovorí Kapustinský.

NKÚ sa dosiaľ do analýz efektivity nepúšťal, sledoval len to, či úrady konajú v súlade s predpismi. „Tento projekt sa mi vidí príliš ambiciózny, a zároveň realizovaný inštitúciou, ktorá na to nemá kapacitu,“ upozorňuje odborníčka na vysoké školstvo Renáta Králiková.

Rektori bratislavských univerzít a firmy audit vítajú. Zdržanlivejšie sú regionálne školy, ktoré majú slabšie výsledky a môžu očakávať krátenie rozpočtov, prevažne na humanitné odbory. Minister školstva Dušan Čaplovič už dlhšie hovorí, že chce finančne zvýhodniť technické školy na úkor humanitných. Technici si podľa neho ľahšie hľadajú uplatnenie na trhu práce. Prekonať odpor menších škôl, ktoré uprednostňujú súčasný model financovania, sa mu možno podarí aj vďaka výsledkom auditu. Zdá sa, že práve rezort školstva bol iniciátorom kontroly. „Mali sme spoločné rokovanie s pánom ministrom školstva, kde nás aj on požiadal, aby sme urobili analýzu dotácií do prostredia vysokých škôl, ktorých je značné množstvo a nevieme, ako ich ten štát bude ďalej zvládať poskytovať,“ povedal HN šéf kontrolnej akcie Peter Kapustinský. Čaplovič chce zmenu financovania presadiť budúci rok, audit sa končí v decembri tohto roka. Podobné analýzy ako NKÚ majú zhodou okolností dodať rezortu aj externé firmy v rámci eurofondových projektov.

Univerzity neprotestujú
Rektor najväčšej Univerzity Komenského v Bratislave Karol Mičieta audit víta. „NKÚ sme dali k dispozícii všetky potrebné podklady a veríme, že jednoznačne preukážu efektívnosť využitia štátnej dotácie,“ informoval HN.

Výsledky však podľa neho odhalia aj to, že štát nedáva vysokým školám dosť peňazí na to, aby nemuseli výučbu dotovať z iných zdrojov. „Poslaním univerzít je pripravovať absolventov, ktorí sú uplatniteľní v praxi, a preto považujem za správne, aby sa naň viazalo prideľovanie prostriedkov,“ dodal rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave Rudolf Sivák.

Dotazník na webe
Problémovým miestom sú absolventi škôl v zahraničí. Úrad chce totiž pracovať so štatistikami Sociálnej poisťovne a úspešných absolventov na zahraničnej stáži, štúdiu či dobrovoľnej dovolenke tak nezohľadní. „Ak nám niektorí ľudia odídu a nevieme, či idú po skončení školy oberať jahody do Talianska, my to už ďalej analyzovať nebudeme,“ upozornil Kapustinský. Audit podľa neho jednoducho skonštatuje, koľko absolventov neplatí odvody do Sociálnej poisťovne. „Prečo sme dávali päť rokov peniaze na človeka, ktorého teraz nevieme nájsť v administratíve ani v súkromnom sektore,“ vysvetlil. Dotazníky, ktoré sú určené pre absolventov škôl, úrad zavesil na svojej stránke. Očakáva, že absolventi ich iniciatívne vyplnia.

Zdroj: SITA (hnonline.sk)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte