Šimkovičová chce učiť deti mediálnu výchovu, projekt povedie známy konšpirátor

14.05.2024
Vzdelávanie a výchova

Konšpirácia o plochej Zemi nie je jediná pochybná teória, s ktorou generálny tajomník služobného úradu ministerstva kultúry Lukáš Machala vo virtuálnom priestore operoval.

Ministerstvo kultúry sa chce v budúcnosti chopiť vzdelávania detí. Podľa informácií HN vzniká na rezorte Martiny Šimkovičovej projekt mediálnej výchovy, ktorý sa zameria na deti v základných a stredných školách. Cieľom projektu má byť zlepšenie povedomia žiakov o „masovokomunikačných prostriedkoch a ich dosahoch na každodenný život človeka“. Súčasne má nová Šimkovičovej iniciatíva zvýšiť kritické myslenie a samostatnosť v myslení a rozhodovaní pri vonkajšom psychologickom tlaku masmédií. Vedúcim projektu má byť generálny tajomník ministerstva Lukáš Machala, ktorý v poslednom čase upútal pozornosť verejnosti spochybňovaním vedeckého konsenzu o tvare Zeme.

 

Konšpiroval už predtým

Machala sa neskôr na sociálnej sieti bránil, že len obhajoval slobodu slova a vyjadrovania názoru. „Slobodná a konštruktívna diskusia je základom demokratického a najmä zdravo fungujúceho Slovenska. Tak ako je Zem podľa vedcov geoid, tak sa človek rodí s právom na slobodný názor a žiadne progresivistické ideologické úderky nemajú právo ho nikdy a ničím obmedzovať,“ napísal na Facebooku. Podľa neho by teda verejnoprávna televízia mala dávať priestor každému názoru a diskusii o ňom, pokiaľ ho majú aj občania. To, čo pobúrilo verejnosť, je, že Machala si za príklad vzal overený nespochybniteľný vedecký fakt, o ktorom nie je zmysel diskutovať.

Nie je to pritom po prvý raz, čo je Machala spájaný s konšpiračnou scénou. V roku 2017 musel na pokyn predsedu SNS Andreja Danka opustiť pozíciu vedúceho služobného úradu na ministerstve školstva po tom, ako novinári upozornili na jeho vieru v konšpiráciu o celosvetovom sprisahaní iluminátov či na vyvolávanie antimoslimských nálad. „Verím, že sa poučil. Povedal som mu, že ak chce pracovať pri mne, nemôžu sa už takéto veci diať,“ reagoval vtedy Danko. Machala sa medzitým objavoval na alternatívnom kanále Infovojny, na sociálnych sieťach pokračoval v šírení dezinformácií o pandémii, ktorú považoval za plán, ako zredukovať populáciu a zaviesť nový svetový poriadok. Ide o populárnu konšpiračnú teóriu zvanú aj „Veľký reset“. Nevyhol sa ani konšpiráciám o Georgovi Sorosovi a dúhových majdanoch či chemtrails. Posledná menovaná konšpirácia hovorí o údajnom manipulovaní s počasím.

 

Nominanti SNS

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte