Priemerný žiak vymešká takmer sto hodín

13.02.2012
Vzdelávanie a výchova

Deti podľa učiteľov chýbajú na vyučovaní čoraz viac. Lekári často dávajú ospravedlnenky spätne aj o dva mesiace, tvrdí riaditeľ školy.

Priemerný žiak základnej školy vymešká počas školského roka takmer 95 hodín, vyplýva zo štatistiky, ktorú denníku SME poskytlo ministerstvo školstva. Riaditelia tvrdia, že deti sa z vyučovania ospravedlňujú čoraz častejšie a to nielen pre chorobu.

Príčiny absencie
„Problém v súčasnosti je, že nemajú motiváciu chodiť do školy a vzdelávať sa. Veď si vezmite, že na gymnáziá sa dostanú aj trojkári,“ hovorí riaditeľ Základnej školy na Hrnčiarskej ulici v Humennom Rudolf Klikušovský. Podľa údajov o dochádzke z roku 2009/2010 na prvom stupni deti vymeškali spolu takmer 27 miliónov hodín, na druhom vyše 42 miliónov. Riaditelia hovoria, že chýbajú najmä deviataci, keď už je po prijímačkách a vedia, že sa dostali na strednú školu.

Dovolenkyv septembri
„Často idú deti k zubárovi alebo na lekársku kontrolu a na vyučovanie sa už nevrátia,“ spresňuje riaditeľka Základnej školy na Grösslingovej ulici v Bratislave Mária Hronská. Rodič môže podľa Hronskej ospravedlniť najviac dva dni. „Sú aj výnimky, ako dovolenky v septembri či v júni,“ hovorí. Škola podľa nej vychádza rodinám v ústrety, keďže cestovné kancelárie vtedy ponúkajú lacnejšie zájazdy.

Problémom je tiež záškoláctvo
Analýza ministerstva ukázala, že v rokoch 2001 až 2005 na jedného žiaka pripadli priemerne tri až štyri neospravedlnené hodiny, vlani na štátnych základných školách už 6,2 takýchto hodín. Klikušovský hovorí, že záškoláctvo sa často v štatistikách ani neobjaví. Súkromní lekári podľa neho dávajú ospravedlnenia, kedykoľvek za nimi rodičia prídu. „Keď dieťaťu hrozia neospravedlnené hodiny, iba sa opýtajú, na ktoré dni treba doniesť potvrdenie.“ Mladšie deti sa škola snaží motivovať súťažou o najlepšiu triedu, kde sa hodnotí aj dochádzka. „Zaberá to tak do piatej, šiestej triedy.“

Dostanú voľnosť
Ministerstvo chce, aby si školy samy našli spôsoby, ako vzdelávať a tiež riešiť problémy. Minister Eugen Jurzyca z SDKÚ hovorí, že skúsenosti z Európy ukazujú úspešnosť liberálnych školských systémov. V novom školskom roku zaviedlo ministerstvo viaceré zmeny, ktoré podľa Jurzycu môžu zatraktívniť vyučovanie. Školy budú môcť prvú hodinu posunúť až na deviatu ráno. Učivo už nebude viazané na konkrétny ročník, školy rozhodnú, čo budú v jednotlivých rokoch preberať. „Stanoví sa len minimálny počet povinných hodín predmetu za celé obdobie vzdelávania,“ píše ministerstvo.

Zdroj: SITA (Noviny stredného Považia)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte