Nemáme pre nich miesto!

04.09.2023
Vzdelávanie a výchova

Bude pre deti iných národností dosť miesta? V hlavnom meste a v jeho okolí školy stále zápasia s nedostatkom miesta. Situáciu momentálne ešte sťažuje množstvo malých utečencov z Ukrajiny, ktorých sa snažia začleniť do výchovnovzdelávacieho procesu. Budúci rok má byť pre nich školská dochádzka povinná. Samosprávy tvrdia, že to nezvládnu.

 

Ministerstvo školstva od začiatku vojny na Ukrajine eviduje viac ako 18 000 detí odídencov, ktoré sa zaradili do vyučovacieho procesu na Slovensku. V máji 2023 sa v materských, základných a stredných školách vzdelávalo celkovo 10 400 detí z Ukrajiny. Ministerstvo školstva momentálne uvažuje nad tým, že by od budúceho roka bola školská dochádzka pre deti so statusom cudzinca s dočasným útočiskom povinná. Podľa hovorkyne mestskej časti Petržalka Márie Halaškovej by však niečo takéto v súčasnej situácii nebolo možné. „Počet detí z Ukrajiny prevyšuje voľné kapacity v školách v bratislavskej Petržalke. Ak bude od školského roka 2024/2025 povinná školská dochádzka pre deti so statusom cudzinca s dočasným útočiskom, bude to ešte väčší problém,“ vysvetlila s tým, že situáciu nie je možné vyriešiť ďalším navyšovaním kapacít, keďže pôrodnosť v Petržalke iba klesá a triedy sa budú postupne vyprázdňovať.

Ministerstvo reaguje

Od ministerstva preto očakávajú pomoc. To deklarovalo, že situáciu rieši aj s ďalšími samosprávami. „Komplikovanejšia situácia je aj v mestách, v ktorých sa koncentruje vyšší počet ukrajinských odídencov, ako v Nitre alebo Senci,“ informoval odbor komunikácie ministerstva školstva. Podľa odhadov je 5- až 8-tisíc detí utečencov, ktoré nenavštevujú školy a nie je jasné, či sa vzdelávajú online.

„My potrebujeme deti socializovať a začleňovať do kolektívu, aby spoznávali slovenské reálie, budovali si kamarátstva a, samozrejme, musíme aj podporovať vzdelávanie. Hovoríme o ich budúcnosti,“ povedala pre sme.sk za neziskovú organizáciu Človek v ohrození Lenka Zápotocká.

PROBLÉM SO ŠKÔLKAMI - Martin Kuruc, starosta Vrakune

- Naša mestská časť prijímala do základných škôl aj deti odídencov z mestských častí Ružinov a Podunajské Biskupice, ale aj z priľahlých obcí, ktoré dostatočné kapacity už v minulom školskom roku nemali.

Problémom bude povinné predprimárne vzdelávanie. Kapacity v MŠ postačujú len pre deti s trvalým pobytom v našej mestskej časti.

NEDOSTATOK ZAMESTNANCOV - Martin Chren, starosta Ružinova

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte