Utečenci do troch rokov sú v našich jasliach skôr raritou

04.05.2022
Vzdelávanie a výchova

Slovenskí rodičia dávajú najmenších do jasličiek zriedka.
Súkromné sú drahé, štátne plné. Stráženie si sami zabezpečujú aj Ukrajinci.

Štvoro súkromných jasličkiek na západnom Slovensku. Každé sú iné, predsa ich niečo spája. HN sa ich pýtali, či za posledné dva mesiace prijali nové deti z Ukrajiny, a odpoveď bola zakaždým rovnaká: nie. Vo väčšine zariadení sa rodičia o možnostiach ani neinformovali. Utečenci do troch rokov sú v našich jasličkách skôr raritou. Podľa rezortu práce ich zatiaľ umiestnili sedem.

Naopak, ostatné inštitúcie pre najmenších od začiatku invázie praskajú vo švíkoch. Do škôl sa doteraz zaradilo šesťtisíc žiakov. Škôlky zobrali takmer 800 malých odídencov. Väčšina z nich hlásila plný stav už pred ich príchodom. Rezort školstva preto umožnil mestám a obciam, aby mohli požiadať o zvýšenie kapacít o desať percent.



Radšej zostanú s deťmi

Rovnaký ústupok spravil aj rezort Milana Krajniaka, pod ktorý spadá 217 jasličiek s kapacitou 3 763 miest. Vďaka tomu môžu prijať takmer o 400 detí viac bez toho, aby zháňali pomocné pracovné sily a budovali nové priestory na osobnú hygienu. Nemusí ísť pritom len o utečencov.

Možnosť využila bratislavská mestská časť Staré Mesto, ktorá zriaďuje dvoje jaslí. Obom na základe nariadenia vlády zvýšila kapacitu o dve miesta. „Do jedného sme zaradili jedno dieťa z Ukrajiny, ktoré nastúpi v máji. Do druhého plánujeme zaradiť druhé, ktoré je vo fáze vybavovania dokumentov,“ potvrdil hovorca mestskej časti Matej Števove.

Skúsenosti súkromných poskytovateľov však potvrdzujú, že nejde o hromadný jav. Ešte na začiatku invázie sa v Detskom centre - jasliach Sovička v Trnave Ukrajinci informovali o umiestnení detí. Podľa majiteľky Ivany Karelovej však potom z mesta odišli. „Odvtedy sme žiadny záujem nemali. Nikto nás nekontaktoval,“ povedala. Ani u ostatných oslovených podnikateľov v sektore odídenci záujem neprejavili. Podľa riaditeľky jazykovej školy iCan Alony Kurotovej, ktorá pomáha rodinám, si stráženie zabezpečujú medzi sebou alebo zostávajú doma s najmenšími a nepracujú. „Keď manžel zostal na Ukrajine a mamička je tu sama, nechce dieťa opustiť. Keď má čo jesť, radšej nie,“ vysvetlila.

Jasličky podľa jej slov nevyužívajú vo veľkom ani vo svojej rodnej krajine. „V starostlivosti detí do troch rokov sú slovenské a ukrajinské ženy podobné,“ poznamenala Kurotová.

 

Zdroj: Hospodárske noviny 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte