Mobily na školách odvádzajú deťom pozornosť

12.10.2023
Vzdelávanie a výchova

Mobily deti rozptyľujú a používajú ich na šikanu. Slovensko potrebuje jasné pravidlá, ktoré budú rovnaké na všetkých školách, žiada komisár pre deti Jozef Mikloško. 

Už len samotný fakt, že deti v škole majú mobil pri sebe, je postačujúci na to, aby sa prestali sústreďovať na samotné vyučovanie. Aj to je jeden zo záverov globálnej správy UNESCO, ktorú zverejnili v júli tohto roku. UNESCO v nej vyzvalo k plošnému zákazu používania mobilov v triedach. Komisár pre deti Jozef Mikloško vzhľadom na túto správu prišiel s výzvou, aby sa aj na Slovensku zaviedli jednotné pravidlá pre všetky základné a stredné školy, ktoré by regulovali mobily v školskom prostredí. Túto výzvu adresoval ministerstvu školstva a zdravotníctva. Viaceré európske krajiny pristúpili už aj k ráznejšiemu kroku a mobily na školách zakázali úplne. Najnovšie sa k nim pridalo Holandsko, kde bude tento zákaz platiť od 1. januára 2024.

 

„Prax nám ukazuje, že mobily sa často stávajú v školskom prostredí nástrojom na šikanovanie. Odvádzajú pozornosť od výchovno-vzdelávacieho procesu, znižujú kognitívne schopnosti, vedú k osamelosti dieťaťa a v neposlednom rade ovplyvňujú jeho zdravý duševný vývoj,“ vysvetlil Mikloško.

Neurológ: Smartfón je digitálny heroín

Detský ombudsman k tejto téme včera zorganizoval odbornú konferenciu, ktorej hlavným rečníkom bol český neurológ a primár neurológie na Univerzite v Yale Martin Jan Stránský. Ten sa dlhodobejšie venuje neurologickým dosahom modernej technológie na ľudský mozog. Stránsky upozornil, že napriek tomu, že 87 percent Európanov vlastní mobilný telefón a 92 percent ľudí má prístup k internetu, vedci zaznamenávajú pokles IQ. „Navyše za posledných desať rokov sme zaznamenali nárast depresie až o 33 percent,“ zdôraznil neurológ. Stránsky varoval, že mobilné telefóny vytvárajú v mozgu závislosť a menia spôsob fungovania mysle. „Digitálne technológie menia spôsob, ako mozog preberá a procesuje informácie, čo mení neurochemické procesy a trasy v mozgu a tým podkopáva evolučné schopnosti mozgu a prirodzený proces, ako sa mozog učí a myslí.“ Mobilné telefóny dokonca nazval digitálnym heroínom.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte