Aký by bol Tomáš Drucker minister školstva?

12.10.2023
Vzdelávanie a výchova

Je to kaviarenský, liberálny politik, povedal Robert Fico o Tomášovi Druckerovi v roku 2019. Nakoniec sa zdá, že bude ministrom školstva v jeho vláde. Odborníci to považujú v porovnaní s inými kandidátmi za tú lepšiu možnosť.

Keď Tomáš Drucker vlani v decembri oznamoval, že už nebude kandidovať na predsedu strany Dobrá voľba, vysvetľoval, že sú na to dva dôvody. Ten prvý bol, že ho vybrali na prestížny ročný manažérsky program na London Bussines School – čo znamená, že musí byť často v Londýne. A tvrdil tiež, že sa chce zamerať na prípravu veľkej reformy zdravotníctva. „Nie však ako zoznam politických hesiel. Ale ako ucelený podrobný koncept už takmer v paragrafovom znení,“ hovoril.

Po necelom roku už Drucker dokončuje štúdium v Londýne, no k zdravotníctvu sa nevracia. Vo vláde Smeru, Hlasu a SNS pravdepodobne zasadne do funkcie ministra školstva. Doteraz sa školstvu profesionálne nevenoval. No takto na tom bol na začiatku vo viacerých funkciách v jeho kariére – nastupoval do nich v prvom rade ako manažér. Bol už šéfom štátnej Slovenskej pošty, ministrom zdravotníctva a tri týždne aj ministrom vnútra.

Viac odborníkov na vzdelávanie považuje nomináciu Druckera za pomerne dobrú správu a hovoria o „opatrnom optimizme“. Sú radi, že rezort školstva nemá v rukách nikto zo SNS. Pretože zvyčajne toto ministerstvo pripadlo národniarom, keď boli vo vláde.

On na to nemá, hovoril o ňom Fico

Drucker sa do vlády dostal na kandidátke Hlasu, kde je aj členom predsedníctva. V roku 2019 založil stranu Dobrá voľba, s ktorou o rok získal vo voľbách viac ako tri percentá hlasov. V apríli tohto roka sa strana rozhodla, že sa spojí s Hlasom. Tomáš Drucker v stredu na rokovaní predsedníctva Hlasu o tom, že idú do trojkoalície so Smerom a SNS, chýbal, bol pracovne v Londýne, kde práve dokončuje štúdium. Peter Pellegrini oznámil, že rozhodnutie ísť so Smerom a SNS podporili všetci členovia predsedníctva vrátane tých, čo sa ho fyzicky nezúčastnili. Drucker by tak mal sedieť vo vláde Roberta Fica. Predseda Smeru o ňom v roku 2019 hovoril ako o hadovi na prsiach. „Niekedy si všelijakých hadov chováte na prsiach. Niekedy sa vám zadaria a niekedy nezadaria,“ povedal a narážal na Druckerov zámer založiť si politickú stranu.

Tomáš Drucker začínal ako programátor vo firme Gratex, kde sa neskôr vypracoval na vyššie pozície. Vyštudoval informatiku a automatizáciu na Slovenskej technickej univerzite, neskôr aj právo na Univerzite Komenského. Keď pred voľbami odpovedal na otázky študentov, povedal aj to, že odmala mal rád matematiku, elektrotechniku a počítače. Od roku 2004 do 2012 bol v konzultačnej spoločnosti IQUAP, kde sa postupne stal riaditeľom a potom aj predsedom predstavenstva. Dva roky bol predsedom dozornej rady v štátnej akciovej spoločnosti JAVYS – teda v Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, čo už bola nominácia, ktorá sa nemohla udiať bez politického krytia. Bolo to v rokoch 2010 až 2012 – teda v období vlády Ivety Radičovej. Bol členom predstavenstva aj vo Vojenskom opravárenskom podniku Nováky a v 1. župnej – akciovej spoločnosti, ktorú založil Bratislavský kraj na spravovanie pozemkov v Petržalke. Drucker bol v tejto spoločnosti v rokoch, keď kraj viedol Pavol Frešo, ktorému robil aj poradcu v oblasti dopravy. Frešo bol županom v rokoch 2009 až 2017. Je teda zrejmé, že Drucker vystriedal už viac pozícií v rôznych oblastiach a naprieč politickým spektrom – od SDKÚ po Smer. Do funkcií prichádzal vždy ako nestranícky nominant – ako technokrat a manažér.

V roku 2012 nastúpil Drucker ako krízový manažér do Slovenskej pošty. Štátny podnik bol v strate a avizoval veľké prepúšťanie. Po niekoľkých rokoch Druckerovho šéfovania začala Slovenská pošta niekoľko rokov za sebou dosahovať 4-miliónový zisk. Do funkcie ho vtedy nominoval minister dopravy Ján Počiatek. Smer si Druckera zapamätal ako schopného krízového manažéra a nominoval ho na posty, kde bol potrebný výkon. Na poste ministrov sa však neohrial dlho. Tak sa po voľbách v roku 2016 stal ministrom zdravotníctva do novej vlády a vo funkcii vydržal bez jedného dňa dva roky. Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ho v roku 2018 vybrali ako nového ministra vnútra do novovymenovanej vlády Petra Pellegriniho.

Vo vypätej situácii po vražde novinára a jeho snúbenice Drucker sľuboval odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara, to sa mu však nepodarilo. Tvrdil, že Gašpar mu viackrát sľúbil, že sám odíde. No neurobil tak a Drucker po troch týždňoch sam odstúpil z funkcie ministra vnútra. O deň na to sa premiér Peter Pellegrini dohodol s Gašparom, že skončí ako policajný prezident. „Necítil som mandát a zistil som, že tam nemám čo robiť. Nebol som tým, kto vyhral voľby, nemal som možnosť kontrolovať ministerstvo vnútra napríklad aj prostredníctvom zákonodarného zboru,“ povedal v roku 2018 Drucker o svojom odchode z ministerstva vnútra.

Manažér sa na ministerstve školstva zíde, hovoria odborníci

Aj keď sa Drucker doteraz ministerstvu školstva nevenoval, odborníci považujú jeho meno za

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte