Prvých 100 dní rezortu školstva

05.02.2024
Prevádzka školy

Ministerstva školstva Tomáš Drucker uviedol, že jeho úlohou je priniesť riešenia a výsledky, o ktorých sa na Slovensku roky iba rozprávalo.

Prvých sto dní v rezorte školstva prinieslo zvýšenie prostriedkov na vzdelávanie, výskum a vývoj, ale aj väčší dôraz na dlhodobo zanedbávanú oblasť duševného zdravia detí a mládeže, ktorá sa zaradila medzi priority rezortu. Ako ďalej informovalo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR, dôraz na stabilizáciu bol reflektovaný i vo vysokom záujme základných škôl o podporu štátu pri zmene obsahu, formy a cieľov vzdelávania. Ministerstvo pripomenulo i výkonnostné zmluvy s verejnými vysokými školami, ktoré im prinesú viac financií, no zvýšia i tlak na kvalitu.

Samostatné projekty ministerstva

„Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR rozdelilo záväzky z programového vyhlásenia vlády SR do 40 samostatných projektov, ktoré pokrývajú všetky oblasti vzdelávania od ranej starostlivosti až po celoživotné,“ uviedlo ministerstvo. Doplnilo, že projekty cielia na kvalitnejší výskum a vývoj, prácu s mládežou, ale aj podporu duševného zdravia, a to na všetkých stupňoch škôl. „Žiakom, študentom, učiteľom a vedcom som sľúbil pokoj, pomoc a podporu. Mojou úlohou manažéra nie je vymýšľať každý mesiac bombastické nápady, ale konečne priniesť riešenia a výsledky, o ktorých sa na Slovensku roky iba rozprávalo,“ vyjadril sa minister školstva Tomáš Drucker. Rezort tiež pripomína, že rozpočet na rok 2024 je v medziročnom porovnaní temer o pätinu vyšší. Zohľadňuje rastúce výdavky na mzdy, financovanie podporných opatrení, ale aj riešenie nedostatku pedagógov v poniektorých regiónoch. Kapitola ministerstva školstva spolu s prostriedkami z rozpočtu Európskej únie, eurofondmi aj s peniazmi z Plánu obnovy a odolnosti celkovo disponuje bezmála 4,3 miliardami eur.

Nová výučba na základných školách

„Vďaka vyššiemu záujmu bude od budúceho školského roka v septembri 2024 po novom učiť ďalších minimálne 422 základných škôl. Nový vzdelávací program kladie dôraz na podporu kritického myslenia, digitálnych a mäkkých zručností. Rezort školstva zároveň koncom roka vyriešil problém s nevhodným znením učebnice občianskej náuky pre šiestakov. Vzdelávanie po novom musí podporiť dôraz na bezpečnosť a pohodu žiakov, študentov aj zamestnancov v školách,“ vymenúva ministerstvo školstva. Pripomenulo, že na sklonku minulého roka navýšilo i podporu pre linky pomoci a avizovalo, že minister Drucker plánuje verejnosti v dohľadnom čase predstaviť komplexný projekt podpory duševného zdravia.

Priority vo vysokom školstve

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte