Učitelia nechcú zmeny v získavaní kreditov

19.09.2013
Legislatíva
Legislatíva

Slovenská komora učiteľov a Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku nesúhlasia s novelou zákona, ktorá im zabraňuje získať kredity preskúšaním. Novelu schválili poslanci NR SR 13. septembra. Učitelia žiadajú prezidenta Slovenskej republiky, aby ju nepodpísal.

Učitelia si získavaním kreditov prilepšujú k platu. Podľa novely zákona o odborných a pedagogických zamestnancoch ich budú môcť získavať už len absolvovaním školení, jednorazové overenie profesijných kompetencií sa zo zákona vynecháva. Vypúšťa sa z neho totiž ustanovenie, ktoré umožňuje zamestnancovi po troch rokoch praxe prihlásiť sa na overenie profesijných kompetencií, ktoré má získať dlhoročnou praxou alebo samoštúdiom. Novela je z dielne poslankýň za Smer-SD Oľgy Nachtmannovej, Dariny Gabániovej a Ivety Liškovej.

Učitelia združení v Slovenskej komore učiteľov a odborovom zväze tvrdia, že novela "hrubým spôsobom" zamedzí učiteľom overovaniu ich profesijných kompetencií. To je podľa nich v priamom rozpore s dlhodobým plánom, ktorý v súčasnosti presadzuje Európska únia a ku ktorému sa zaviazala aj súčasná vláda Stratégiou celoživotného vzdelávania a akčným plánom prijatým v roku 2011. Problémom je podľa nich vypustenie ustanovenia o preskúšaní kompetencií učiteľov. Proti jeho vynechaniu zo zákona sa učitelia postavili v hromadnej pripomienke k návrhu. Obávali sa, že budú musieť vysedávať na vzdelávaniach niekoľko dní, zatiaľ čo pri preskúšaní by chýbali v škole len jeden deň. Komora učiteľov i školské odbory preto navrhovali zachovanie ustanovenia o overení kompetencií. Ministerstvo školstva by potom zabezpečilo kontrolu vzdelávacích inštitúcií a ich prípadné sankcie pri zistení porušovania zákona. V novele zákona však tieto pripomienky neakceptovali. "Preto si dovoľujeme požiadať prezidenta Slovenskej republiky, aby predmetnú novelu zákona nepodpísal a vrátil ju na opätovné prerokovanie do parlamentu," píšu učitelia vo svojom stanovisku.

Zmeny podľa poslankyne za Smer-SD Nachtmannovej navrhli na základe poznatkov z praxe, podľa nej sa udeľovanie kreditov zneužíva a kšeftuje sa s nimi. Osvedčenia podľa poslankýň zo Smeru vydávali za peniaze bez toho, aby sa skutočne overovali profesijné kompetencie. "Počas stretnutia medzi predkladateľkami zákona a zástupcami Slovenskej komory učiteľov a Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku 11. septembra 2013 neboli podané žiadne dôkazy o tom, že by k takejto činnosti naozaj dochádzalo," uvádza sa v stanovisku komory a odborového zväzu učiteľov. Zároveň im ani neposkytli údaje o tom, koľkí poskytovatelia takýmto spôsobom postupovali.

Novela zákona upravila aj to, že učitelia budú môcť po novom kredity nadobudnúť už len na verejných inštitúciách, teda len na vysokých školách, v organizáciách ministerstva školstva či iných štátnych inštitúciách. Neverejní poskytovatelia ich už nebudú môcť poskytovať. Predkladateľky zákona pre túto zmenu kritizovali opoziční poslanci. Ak novelu podpíše prezident, účinnosť nadobudne 1. novembra 2013.

Zdroj: SITA

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte