Gröhling prezradil svoje plánované zmeny v školstve

19.03.2020
Vzdelávanie a výchova

Nový minister školstva Branislav Gröhling (SaS) v rozhovore pre HNonline uviedol ako bude riešiť, situáciu v školstve, keďže je kvôli koronavírusu prerušené vyučovaní. Ale aj to, aké zmeny plánuje presadiť v slovenskom školstve

Gröhling prezradil svoje plánované zmeny v školstve

„Je to situácia, na ktorú sme neboli pripravení a ukázala nám, aké máme školstvo, že aj tie preinvestované peniaze na digitalizáciu, ktoré sme investovali do školstva, teraz veľmi nepociťujeme. Naozaj sa trápime tým, ako deti vzdelávať vo všetkých oblastiach,“ vyhlásil v úvode rozhovoru Gröhling.
Gröhling uviedol, že má už pripravený tím, ktorý aj napriek tomu, že ešte nebol oficiálne vymenovaný za ministra školstva, pracujú s niekoľkými variantmi, aby mohli po nástupe začať situáciu okamžite riešiť.
Momentálne pracujú s tromi variantmi. Jedným z možných scenárov je, že školy by boli zatvorené len na obdobie dvoch týždňov, následne by sa stihli maturity, monitor a zápisy.
„Ja osobne si myslím, že asi toto nenastane a budeme zatvorený omnoho dlhšie. Takže máme variant B. V rámci tohto variantu naozaj musíme uvažovať, že tie termíny nebudeme vedieť posúvať. Takže sa budeme musieť vysporiadať napríklad s monitorom 9, ktorý sa používa aj na prijímanie žiakov. Ak to nebude možné, ja som pripravený zrušiť toto testovanie na tento rok, aby sme vlastne pomohli učiteľom, rodičom a žiakom.“

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte

Vráťte neobmedzenosť kreditov aspoň za špecializačné štúdium. Získala som špecializáciu na ďalší predmet(ANJ), dostali sme za to kredity a teraz moje kredity stratia platnosť? Môžem potom odmietnuť ten predmet vyučovať?

Tento portál som objavila iba dnes, bola som nadšená, ale pri čítaní tohto článku moje nadšenie kleslo takmer k bodu mrazu. Odhliadnuc od citácií budúceho ministra, ktorých znenie som si nikde neoverovala, a samotného obsahu, som zhrozená tým, ako je tento článok na ŠKOLSKOM portáli napísaný. Slovenský jazyk je jedným zo znakov slovenského národa, teda by sa naň mal klásť aj istý dôraz ako na školský predmet, jeho spisovnú formu. Od stránok venujúcich sa vdelávaniu prirodzene očakávam, že budú dodržiavať pravidlá spisovného jazyka, prípadne ich porušenie využívať so štylistickým či iným vedomým zámerom. Mrzí ma, že som našla opak.