Vzdelávacie projekty BASF pre základné a stredné školy

25.06.2013
Vzdelávanie a výchova

Napriek tomu, že chémia je fascinujúca veda, často je pre učiteľov náročné ju zaujímavo sprostredkovať aj deťom v škole. Väčšinou sa zvykne vyučovať formou tvrdých faktov, poučiek, definícií a deťom chýba možnosť si pod tými všetkými odbornými pojmami predstaviť niečo konkrétne.

PR článok

Pretransformovať teóriu do bežného života a prepojiť ju s doterajšími vedomosťami žiaka je pri výučbe prírodných vied to najdôležitejšie. Všeobecne, v dnešnom svete moderných technológií, kedy deti majú možnosť neobmedzeného prístupu k akýmkoľvek informáciám, je nesmierne dôležité vedieť deti v škole zaujať. To platí aj pre chémiu – deti je potrebné prilákať a možno i hravým spôsobom priblížiť svet chémie.

Práve aj z toho dôvodu sa chemická spoločnosť BASF dlhodobo venuje vzdelávaniu detí a mládeže v oblasti prírodných vied a vytvorila edukačné projekty pre základné a stredné školy, ktoré by pomohli zvýšiť záujem detí o tieto prospešné a atraktívne vedy. BASF založila svoje prvé detské laboratórium Kids’ Lab v nemeckom meste Ludwigshafen v roku 1997 a predstavuje jeden z korporátnych projektov v rámci udržateľného rozvoja. Projekty sú navrhnuté tak, aby študenta povzbudili k jeho samostatnej práci, vytvorili prepojenie medzi chémiou a bežným životom a poskytli pomocnú ruku učiteľom.

Za ostatných 16 rokov sa projekt Kids’ Lab rozšíril takmer na všetky kontinenty. Momentálne je k dispozícii vo viac ako 30 krajinách, medzi ktorými je aj Slovensko a to od októbra 2011. Každý rok má možnosť navštíviť laboratórium viac ako 50 000 detí na celom svete. Od otvorenia prešlo bránami slovenského laboratória Kids’ Lab Hókus - Pókus takmer 3 000 detí z rôznych miest Slovenska.

Čo je to Kids’ Lab?
CSR projekt Kids‘ Lab Hókus – Pókus je zameraný na podporu vzdelávania v oblasti prírodných vied s cieľom umožniť deťom vyskúšať si chémiu pomocou experimentov a hrou načerpať nové vedomosti. Cieľovou skupinou sú žiaci základnej školy vo veky 7-12 rokov (podmienka čítania). Aby deti mohli zapojiť svoje zmysly do procesu učenia sa, laboratórium nevyzerá ako štandardné laboratórium - je to hravé, veselé, farebné, kreatívne prostredie s atraktívnym príbehom Dr. Bubbler-a a jeho 2 pomocníkov, ktorí sa snažia vyriešiť rôzne problémy ľudstva a o pomoc žiadajú aj budúcich malých výskumníkov. Deti majú radi Dr. Bubbler-a a veľmi radi riešia úlohy, ktoré im zadal. V mysliach detí vytvára príbeh pozitívne asociácie s vedou. Prvky príbehu sa viažu na veci, s ktorými už deti majú skúsenosti a vedia ich. Nakoľko je pre BASF bezpečnosť prvoradá, deti po vstupe do laboratória dostávajú laboratórne zástery a okuliare, pričom sú informované o bezpečnostných pravidlách pri práci.

„Voda miluje chémiu“
Rok 2011 bol vyhlásený za Medzinárodný rok chémie, ktorého hlavnou témou bola voda, nevyhnutná látka pre život. V rámci globálneho edukačného programu „Voda miluje chémiu“ uviedla BASF tri základné pokusy zamerané práve na vodu – výskum vody, zadržiavanie vody a čistenie vody. Od začiatku tohto roka sú v ponuke dva nové pokusy – rozpúšťanie látok a výrobu slizu.

Prostredníctvom samostatných experimentov môžu deti hravo pozorovať rôzne vedecké javy z ich každodenného života a naučiť sa, že chemické vynálezy sú nielen vzrušujúce, ale tiež prospešné pre verejnosť. Laboratórium umožňuje kreatívne experimentovanie. Kids’ Lab Hókus – Pókus sa nachádza v priestoroch SOŠ Chemickej, Vlčie Hrdlo 50 v Bratislave. Laboratórium má maximálnu kapacitu 30 miest. Sprostredkovanie pokusu, použitie materiálov, ako aj samotné školenie detí je pre účastníkov modulového experimentovania bezplatné. Stačí sa len objednať e-mailom na hokus-pokus@basf.com a prísť. Harmonogram laboratória je možné nájsť na stránke www.basf.sk.

CHEMGENERATION.COM a prírodovedná súťaž Reťazová reakcia
Pri príležitosti Medzinárodného roku chémie vyvinula spoločnosť BASF zaujímavý nástroj aj pre stredoškolákov a v roku 2011 uviedla edukačnú webovú stránku CHEMGENERATION.COM, unikátnu online učebňu chémie, ktorá prostredníctvom pôsobivých vizuálnych prvkov a v zábavnom štýle odhaľuje históriu chémie, jej najväčšie úspechy, ako aj vplyv na prosperitu ľudstva.

Hlavná časť stránky, nazvaná Technologické míľniky z pohľadu chemika (kapitoly energia a doprava, informácie a komunikácia, zdravie a medicína, potraviny a poľnohospodárstvo), prezentuje vývoj a kľúčovú úlohu chémie v dejinách hlavných priemyselných odvetví. CHEMGENERATION.COM ponúka bohaté vedecké a študijné materiály, videá, interaktívne grafy, moderné a populárne webové riešenia, ktoré napomáhajú vzdelávať mladých ľudí o histórii a vývoji chémie, významných chemikoch a chemických výskumných projektoch súčasnosti. Práve vďaka týmto sekciám a videám môže mládež veľmi ľahko pochopiť dôležitú úlohu, ktorú chémia hrá v našich životoch.

Rok na to bola spustená strategická online hra Future City na sociálnej sieti Facebook, ktorá v sebe krásne spája edukáciu a zábavu. Mládež môže budovať svoje mesto budúcnosti vo virtuálnom svete, zoznámiť sa s BASF inováciami a technológiami prostredníctvom blogu na CHEMGENERATION.COM, získať informácie o trvalo udržateľnom rozvoji a o ochrane životného prostredia. Na Slovensku sa do tejto hry počas 6-týždňovej súťaže zapojilo takmer 4 000 hráčov.

Prírodovedná súťaž Reťazová reakcia
Tento rok kladie BASF ešte väčší dôraz na aktívne zapojenie študentov a vystupuje z online sveta smerom k školám a učebniam. Pre študentov stredných škôl pripravuje prírodovednú súťaž, z ktorej budú mať úžitok v rovnakej miere žiaci, ako aj učitelia chémie.

Vedecká súťaž Reťazová reakcia ukazuje mladým ľuďom kreatívnu stránku vedy. Súťaž je založená na zvedavosti študentov a ich schopnostiach riešiť problémy, keďže musia používať vlastné vedomosti získané v škole pre zostavenie jedinečného, fyzikálno-chemického zariadenia. Vzrušujúcou úlohou súťaže je vytvorenie stroja založeného na reťazovej reakcii, ktorá funguje vďaka sérii fyzikálnych a chemických reakcií. Súťažiaci budú potrebovať teoretické znalosti a taktiež svoju kreativitu a experimentálneho ducha. Pre prihlásenie do súťaže je potrebné zaslať video nahrávku funkčného stroja.

Súťaž bude uvedená na jeseň 2013 a budú sa môcť do nej zapojiť tímy zložené z 5 študentov a dohliadajúceho učiteľa. Všetci členovia a taktiež dohliadajúci učiteľ najlepšieho tímu vybraného odbornou porotou získa hodnotné ceny a taktiež škola víťazného tímu získa účelovo viazanú finančnú výhru. Všetky videá s reťazovými reakciami budú nahraté vo videogalérii na webovej stránke CHEMGENERATION.COM a verejnosť bude môcť pre ne hlasovať. Video s najväčším počtom hlasov vyhrá cenu publika. Viac informácií o cieľoch a zmysle súťaže je možné nájsť na web stránke CHEMGENERATION.COM!
 

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte