V Čitateľskom oriešku 8 bude rozvíjať čítanie s porozumením takmer 25 000 žiakov ZŠ

08.12.2021
Vzdelávanie a výchova

Súťaž Čitateľský oriešok vám iste niečo hovorí. Veď je najväčšou čitateľsko-výtvarnou súťažou na Slovensku. Prebieha už 8. ročník a prihlásilo sa doň takmer 250 000 žiakov prvého stupňa. 

Čitateľsko-výtvarná súťaž, ktorú už po ôsmykrát do základných aj špeciálnych základných škôl prináša odborné nakladateľstvo Dr. Josef RAABE Slovensko, sa tak dostáva do svojej druhej fázy. Učitelia spoločne so svojimi žiakmi budú teraz čítať zadané príbehy z pracovných zošitov Tajomstvá sveta pre 1., 2., 3. a 4. ročník základnej školy a následne odpovedať na otázky, či prečítanému textu aj porozumeli.

V ďalšom kroku majú za úlohu spojiť dva prečítané príbehy do jednej jedinej kresby. Tento rok je novinkou pre prváčikov, ktorí ešte nevedia čítať, že si môžu súťažné príbehy vypočuť. 

 

PRE ŠKOLY PRIHLÁSENÉ DO SÚŤAŽE STÁLE PLATÍ 50 % ZĽAVA NA NÁKUP PRACOVNÝCH ZOŠITOV TAJOMSTVÁ SVETA, T. J. NAMIESTO 6 EUR ZAPLATIA ŠKOLY LEN 3 EURÁ ZA KUS.

 

     

 

Pracovné zošity Tajomstvá sveta, ktoré učia žiakov prvého stupňa pracovať s textom a rozvíjať čítanie s porozumením. A zároveň ich pripravujú na všetky typy TESTOVANÍ.

„Reakcia učiteľov aj žiakov na našu čitateľskú súťaž aj v dnešných podmienkach potvrdila, že čítanie a spolu s ním aj rozvíjanie fantázie a detskej predstavivosť je niečo, o čo deti, ale tiež učitelia na základných školách stále stoja. Čítanie je predsa základný spôsob, ktorým sa deti učia, a je preto dôležité rozvíjať túto zručnosť neustále. A je jedno, či sa práve učíte z domu alebo v škole. Každému jednému učiteľovi, ktorý prihlásil aj tento rok svojich žiakov do súťaže, patrí veľké poďakovanie, že aj napriek sťaženým podmienkam na seba vzali ešte o kúsok viac povinností, ktoré vyplývajú z účasti v našej súťaži a budú podporovať deti v čítaní. Veľmi si to vážime," komentovala počet prihlásených žiakov do siedmeho ročníka súťaže Mgr. Mira Bianchi Schrimpelová, konateľka nakladateľstva RAABE.

 

Dôležité termíny

Čitateľský oriešok vyvrcholí v marci 2022, dokedy žiaci musia dva prečítané príbehy za pomoci svojej fantázie a výtvarných zručností premeniť do podoby jediného výkresu a zaslať na adresu nakladateľstva RAABE. Apríl a máj sa potom budú niesť v znamení hlasovania na Facebooku RAABE, kde žiaci, učitelia, rodičia aj široká verejnosť svojimi hlasmi rozhodnú o tých najkrajších kresbách.

V júni 2022 nakladateľstvo RAABE vyhlási víťazov súťaže až v štyroch kategóriách:

 • Ocenenie nakladateľstva RAABE
 • Ocenenie verejnosti
 • Ocenenie pre školy
 • Ocenenie pre špeciálne školy

V každej kategórii a aj v rámci každého ročníka bude udelené prvé, druhé a tretie miesto. Na víťazov a ich učiteľov čakajú atraktívne ceny od partnerov súťaže.

 

Termín na zaslanie súťažných podkladov

SÚŤAŽNÉ TEXTY SI MÔŽU ŠKOLY STIAHNUŤ TU. NAHRÁVKY TEXTOV PRE PRVÁČIKOV NÁJDU UČITELIA NA TOM ISTOM MIESTE.

Všetky informácie o podmienkach a priebehu súťaže, spolu s dôležitými termínmi uzávierok sú verejnosti dostupné na našej stránke www.skolskyportal.sk v sekcii Čitateľský oriešok.

 

Zdroj: raabe.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

 • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
 • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
 • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
 • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
 • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
 • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
 • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
 • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
 • súťaže o zaujímavé ceny,
 • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte