Stredné odborné školy v prešovskom kraji navštívili experti svetovej banky

21.11.2022
Vzdelávanie a výchova

Štyria experti Svetovej banky navštívili 15 stredných odborných škôl (SOŠ) v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK), ktoré sú zapojené do iniciatívy Catching-Up Regions (CuRI) na podporu dobiehajúcich regiónov. Vďaka nej bude vo vybraných školách v rámci prvej etapy do konca roka 2023 preinvestovaných takmer 40 mil. eur.

Úspešná iniciatíva CuRI, do ktorej PSK vstúpilo v roku 2018, začala svoj štvrtý rok realizácie. Jednou z jej priorít je oblasť stredného odborného vzdelávania a prípravy, ktorá je považovaná za hnací motor pre ekonomický rozvoj regiónu. „Pokiaľ sa stredné odborné školstvo nebude rozvíjať a reagovať na potreby trhu, región bude naďalej zaostávať. Naopak, ak budú mať regióny dostatočne kvalifikovanú pracovnú silu, ktorá vzíde zo stredných odborných škôl, dokáže udržať a prilákať nielen domáce, ale aj zahraničné firmy, “ zdôraznila konzultantka Svetovej banky pre školský komponent Helena Virčíková. Za štyri roky sa tak v kraji výrazne modernizuje stredné odborné školstvo, prepájajú sa školy a zamestnávatelia, aby tak mohli reagovať na potreby trhu práce. „Oceňujeme angažovanosť Svetovej banky i Európskej komisie, ktorá nám významne pomáha zlepšovať a zatraktívňovať v kraji naše stredné školstvo. Investujeme do opráv, zveľaďovania školských budov, ale aj do ľudí a vzdelávacích programov, ktoré takto vieme prepojiť s kvalitnou prípravou našich študentov pre prax, “ uviedol v tejto súvislosti predseda PSK Milan Majerský.

Systémové zmeny na školách si vyžadujú komunikáciu a poradenstvo
Skúsenosti, ale aj problémy škôl s realizáciou projektov boli predmetom návštevy expertov Svetovej banky, ktorí sa spolu so zástupcami PSK v priebehu troch dní stretli s vedením 15 SOŠ. Najvýraznejšie výsledky dosahujú školy, ktoré boli vybrané ako pilotné v rámci prvej etapy iniciatívy. Ide o Spojenú školu na ul. Ľ. Podjavorinskej v Prešove, Spojenú školu v Medzilaborciach, SOŠ elektrotechnickú Poprad-Matejovce, SOŠ agropotravinársku a technickú v Kežmarku a Spojenú škola v Starej Ľubovni. Práve na uvedených školách sa vďaka CuRI buduje školská infraštruktúra, vzdelávajú pedagogickí a odborní pracovníci, inovujú sa obsahy vzdelávania, zlepšuje sa ich materiálno-technické vybavenie a zároveň sa podporuje spolupráca so zamestnávateľmi. „Sme nesmierne radi, že naša škola sa mohla zapojiť do iniciatívy CuRI, čo ju posunulo na úroveň 21. storočia. Popri výraznej modernizácii školy sme zároveň kompletne prekopali ponuku učebných odborov, preškolili sme našich pedagógov, ale posunuli sme sa aj v oblasti marketingu, “ priblížila Jarmila Savčaková, riaditeľka Spojenej školy v Medzilaborciach, v ktorej bolo doposiaľ preinvestovaných 2,2 mil. eur.

 

Zdroj: pis.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte