Pedagogická dokumentácia vedená v školskom klube detí

08.12.2009
Vzdelávanie a výchova

V súvislosti s reformou školstva vo výchovno-vzdelávacom procese došlo k zmenám i v pedagogickej dokumentácii škôl a školských zariadení. Ako teda definuje pedagogickú dokumentáciu školský zákon?

Pedagogická dokumentácia školy alebo školského zariadenia tvorí základný ukazovateľ kvality výchovy a vzdelávania. Kurikulum je nový (moderný) názov pre základný (všeobecný) dokument výchovno-vzdelávacieho procesu, zaoberajúci sa základnými otázkami výchovy a vzdelávania:

• Prečo vychovávať? (Funkcie a ciele.)
• Koho vychovávať?
• K čomu vychovávať? (Tematické oblasti výchovy.)
• Ako vychovávať? (Metódy, formy, postupy.)
• Kedy vychovávať? (V ktorom veku, v akom čase.)
• Za akých podmienok vychovávať?
• S akým efektom? (Výsledky a ich kontrola.)

Ustanovením § 11 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov školského zákona pedagogická dokumentácia školy a školského zariadenia zahŕňa:
• súbor písomných dokumentov, ktorými sa riadi proces výchovy a vzdelávania,
• súbor písomností, podľa ktorých škola alebo školské zariadenie vydáva verejné listiny a rozhodnutia.

Podľa § 11 ods. 3 písm. b), d) a f) školského zákona je bližšie určená pedagogická dokumentácia, ktorú vydalo Ministerstvo školstva SR ako vzorový výchovný program a zverejnilo na internetovej stránke MŠ SR. Pedagogická dokumentácia v školskom klube detí sa vedie v štátnom jazyku. V školách s vyučovacím jazykom národnostných menšín sa vedie dvojjazyčne, teda v štátnom jazyku, ako aj v jazyku príslušnej národnostnej menšiny.

Pedagogickú dokumentáciu neštátnych školských zariadení, ktorou sú výchovné plány a výchovné osnovy, vydáva zriaďovateľ po písomnom súhlase ministerstva. Výchovné štandardy vydané MŠ SR v príručke „Tvorba výchovných programov v školských zariadeniach“ sú vzorovým materiálom pre všetky školské zariadenia, teda aj pre cirkevné a súkromné.

Čo tvorí pedagogickú dokumentáciu školského zariadenia?
Podrobnosti o druhoch základnej pedagogickej dokumentácie a ďalšej dokumentácie školského zariadenia určuje bližšie vyhláška MŠ SR č. 306/2009 Z. z. Podľa nej pedagogickú dokumentáciu tvorí:

1. výchovný program, ktorého súčasťou sú výchovné plány, výchovné osnovy a výchovné štandardy vypracované v súlade so školským vzdelávacím programom,
2. triedna kniha,
3. osobný spis dieťaťa,
4. školský poriadok,
5. plán práce školského klubu detí.

Vybrané z publikácie Výchovný program v praxi.

 

Máte záujem o školenie na túto tému? Dajte nám vedieť na akademia@raabe.sk

 

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte

Problematika ŠKD tak ako ju prezentujete na stránkach Školského portálu, je výborná pomôcka pre všetky vychovávateľky, ktoré sa nevedia zorientovať v množstve hlavne odborných výrazov, ktoré boli nútené používať pri tvorbe nových Výchovných programov. Z mojej dlhoročnej praxe v ŠKD môžem zkonštatovať, že je zjavná absencia kvalitného fungovania MZ - na školách s 1 - 2 odd. vôbec neexistujú a vychovávateľky sú priradené do MZ s učit. 1 -4 roč. Tu vidím / vO fungovani MZ/ veľké rezervy a možnosti posunutia úrovne a postavenia ŠKD nielen v pedagogickom kolektíve. Ak by sa rozprúdila živšia diskusia o práci ŠKD,bol by to dobrý začiatok na uplatnenie všetkého nového, čo sa dostalo do nových Výchovných programov