Gymnáziá v Bratislave budú nedostupné aj pre jednotkárov. Prichádzajú silné populačné ročníky

17.06.2023
Vzdelávanie a výchova

Počet stredoškolákov bude narastať až do roku 2034. Pozreli sme sa na možný vývoj stredných škôl v Bratislavskom kraji a na celom Slovensku.

Riaditeľ Gymnázia Ladislava Novomeského v Bratislave má za sebou návštevy nešťastných rodičov, ktorých deti sa nedostali na jeho školu.

„Hodinu u mňa sedela jedna z matiek. Nariekala, že jej dcéra má samé jednotky, je šikovná žiačka. Ale nedostala sa ani na jedno gymnázium a čo má teraz robiť?“ hovorí riaditeľ Norbert Kyndl.

Nie je to jediný riaditeľ v Bratislave, ktorý musel počúvať nešťastných rodičov. V hlavnom meste sa tento rok hlásilo ešte viac detí na gymnáziá než predošlé roky. A tak ešte viac jednotkárov ostalo po prijímacích skúškach pod čiarou. Ostávajú pre nich voľné miesta iba na stredných odborných školách.

V Bratislave pritom ešte nečakajú na gymnáziá až také dlhé zástupy jednotkárov ako v Česku, kde práve majú najsilnejší ročník deviatakov za posledných tridsať rokov. Aj u nás už na stredné školy dorazila rastúca demografická krivka.

Bratislavský kraj v posledných rokoch predbehol tri iné kraje. Odborníci predpokladajú, že to tak bude až do roku 2034 a dostať sa na gymnázium v Bratislave bude ťažké aj pre čistých jednotkárov.

Pre deviatakov to bude kruté

Dostať sa tento rok na Gymnázium Jána Papánka v Bratislave mohli naozaj len tí najlepší. Dohromady sa na tri odbory tohto jediného gymnázia hlásilo neuveriteľných takmer 1300 študentov. Prijať mohli iba 150 žiakov, čiže iba každého deviateho. „Gymnáziá v Bratislavskom kraji aktuálne naozaj majú možnosť vyberať si. Má to aj pozitívny dosah, v triedach sa potom úplne inak pracuje,“ hovorí riaditeľka Gabriela Barčiaková.

Rovnako to vidia aj na Gymnáziu Ladislava Novomeského. Každý rok im príde o 5 až 10 percent viac prihlášok. Tento rok sa na štvorročné štúdium hlásilo takmer 170 deviatakov, prijať mohli iba 30. Pod čiarou tak skončilo asi 140 tínedžerov. Na osemročnom gymnáziu boli šance ešte menšie. Prihlášky tam poslalo takmer 420 piatakov a prijímali iba 65.

Podobné čísla hlási aj Gymnázium Ladislava Sáru v Bratislave. Na bežné štvorročné štúdium sa im prihlásilo takmer päťnásobne viac deviatakov, než koľko mohli prijať. Na bilingválny odbor sa dokonca hlásilo takmer desaťnásobne viac študentov – prijať mohli iba 36 z viac ako 340 prihlášok.

„Pre deviatakov je to veľmi kruté. Ak ich nevzali ani na iné gymnázium, na výber im pravdepodobne ostali už iba také školy, ktoré nechceli,“ konštatuje riaditeľ Kyndl.

V Bratislavskom kraji ostalo po prvom kole prijímačiek voľných vyše 500 miest na stredných školách, medzi nimi však nie je žiadne gymnázium.

Druhé kolo prijímacích pohovorov bude 20. júna, pričom voľné miesta sú na stredných odborných školách, z toho je 314 miest na odboroch s maturitou. Ide iba o školy, ktoré patria pod bratislavskú župu – ďalšie voľné miesta ešte môžu byť na súkromných aj cirkevných školách.

Bratislavský kraj tvrdí, že tento rok prišlo na stredné školy až o tritisíc prihlášok viac než predošlý rok. To neznamená, že pribudlo až tritisíc žiakov. Každý žiak totiž môže podať prihlášky na štyri školy – dve bežné školy a dve s talentovými prijímačkami. Pribudlo navyše aj ôsmakov, ktorí sa čoraz častejšie hlásia na bilingválne gymnáziá. Takže aj keď mladý človek skončí ďaleko pod čiarou, poradie sa môže poposúvať a nakoniec sa môže na školu dostať.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte