Základné školy so žiakmi - vozíčkarmi zatiaľ nerátajú

26.03.2012
Vzdelávanie a výchova

Základnú školu musí navštevovať každé dieťa. Nielen fyzicky zdravé, ale aj pohybovo, zrakovo či mentálne handicapované. Pre zrakovo a mentálne postihnuté deti existujú špeciálne vzdelávacie inštitúcie. Deti na vozíkoch však špeciálny typ výučby nepotrebujú, a tak zažívajú klasické školské povinnosti spolu so zdravými deťmi.

Väčšina základných škôl v Nových Zámkoch ale nie je na vozíčkarov pripravená. „Školu nenavštevoval a ani nenavštevuje žiaden žiak s pohybovým handicapom," znela odpoveď od väčšiny škôl, ktoré pre tieto deti nemajú zriadený ani bezbarierový vchod. Riaditelia argumentujú tým, že škole chýbajú finančné prostriedky a imobilné dieťa sa u nich ešte nevzdelávalo.

Nemajú peniaze
Ak by však školu plánoval navštevovať aj takýto žiak, „integrujú ho do prostredia a vyhovejúmuvo všetkom. Finančne im však bude musieť pomôcť zriadovateľ školy". Tým je v prípade základných škôl mesto Nové Zámky. Prednosta mestskéhu úradu Peter Ágh vraví, že mesto pristúpi k vytváraniu bezbariérovosti na školách na podnet zo strany žiakov alebo rodičov. „Ku dnešnému dňu neevidujeme požiadavky zo žiadnej z našich škôl," dodáva.

Bez bariér aj pre jedného
Nájdu sa však aj základné školy, ktoré na imobilné deti mysleli. Nábrežná škola si svojpomocne vybudovala šikmú plochu pri vstupe, aj keď sa tam pohybovo handicapovaný žiak ešte nevzdelával. Základná "maďarská" škola prispôsobila svojej jedinej vozíčkarke všetky priestory na prízemí, vrátane sociálneho zariadenia, aj keď je budova kultúrnou pamiatkou. Na úpravy tak potrebovala súhlas pamiatkarov. „S pohybom jej pomáha asistentka, ktorú zamestnáva škola. Žiačka má v triede špeciálnu lavicu aj počítač, lebo hodiny informatiky majú jej spolužiaci na poschodí. Ona ich absolvuje individuálne," dodáva riaditeľka Monika Nováková. Debarierizovaná je aj základná škola v Palárikove, ktorú navštevuje jeden vozíčkar. Okrem sociálnych zariadení sa dostane aj na poschodie, pretože v škole pre neho nainštalovali výťahovú plošinu.

Bezbariérová telocvičňa
Kultúrnou pamiatkou je aj budova Gymnázia v Nových Zámkoch. Gymnázium poskytuje všeobecné vzdelanie, teda nejde o odbornú strednú školu, ktorá si na štúdium vyžaduje vynikajúci fyzický stav študenta. Napriek tomu, že na škole už vozíčkar študoval, priestory neupravili. „V hlavnej budove gymnázia nie je možné robiť stavebné úpravy práve kvôli tomu, že je kultúrnou pamiatkou," vraví riaditeľ Milan Holota. odáva však, „že už pri rekonštrukcii športovej haly zabezpečia bezbarierový prístup do telocvične aj sociálnych zariadení". Športová hala sa už do kultúrnej pamiatky nezaraďuje.

Rodič s bolesťami chrbta
Jednou z vozíčkarok, ktorá na gymnáziu študovala, bola Lucia, dcéra bánovskej starostky Heleny Juríkovej. Na vozík ju pripútala choroba. „Škola nám vyšla v ústrety, ako vedela. Triedu jej umiestnili na prízemí, absolvovali sme tak len štyri schody, ale dali zabrať," vraví. Dodáva však, že dcére pomáhali s pohybom po škole aj spolužiaci. Starostka má v súčasnosti problémy s bolesťou chrbta.

Pošta pre teba
Problémy s pohybom majú vozíčkari aj v meste, nielen na školách. Aj keď je mesto čiastočne debarierizované, nedostanú sa všade. Problematické sú pre nich napríklad budovy pošty. „Telefonicky alebo cez tretiu osobu sú pre imobilných zabezpečené všetky služby cestou doručovateľa alebo priehradových pracovníkov," povedala Andrea Pivarčiová zo Slovenskej pošty. Prispôsobená nie je ani budova katastrálneho úradu.

Od roku 2002 povinne
Povinnosť sprístupniť budovy imobilným, ustanovuje vyhláška stavebného úradu, ktorá nadobudla účinnosť prvého decembra 2002. „Vzťahuje sa tak na všetky novostavby postavené po tomto dátume, ktoré sú prístupné širokej verejnosti alebo sú určené na užívanie osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu," povedal Ladislav Laurinec zo spoločného stavebného úradu v Nových Zámkoch. Dodáva, že vyhláška a zákon nerozlišujú verejné a súkromné budovy, cieľom je vytvoriť priaznivé podmienky pre imobilných. Zákon ani vyhláška neplatia retrospektívne, vzťahujú sa však aj na „rekonštrukciu" budov postavené pred rokom 2002. Aj tam sa však podľa Laurinca rozlišuje, o aký druh rekonštrukcie ide. Nie pri každej úprave je to povinnosť.

Zdroj: SITA (Naše novosti)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte