Učebnica občianskej náuky naznačuje, že po rozvode skončia deti zle

19.10.2023
Vzdelávanie a výchova

Ministerstvo učebnicu po rokoch znova posúdi.

„Adamov otec pracuje Írsku. Domov chodí trikrát do roka. Všetky funkcie rodiny prebrala mama. Peniaze od otca im nestačia. Mama nezvláda aj finančne zabezpečiť rodinu, aj vychovávať svoje deti. Adam je arogantný, fajčí, túla sa s partiou po sídlisku. Jeho pätnásťročnú sestru Jakub videl pripitú,“ uvádza učebnica Občianskej náuky pre šiesty ročník základných škôl. Podobných ilustračných príbehov je v učebnici viacero. Spoločné majú to, že deti z rozvrátených a nefunkčných rodín, alebo deti rodičov, ktorí prechádzajú náročným obdobím, sú vždy zobrazené ako problémové.

Chodia poza školu, fajčia, pijú, sú agresívne a čaká ich rovnako problémová budúcnosť. Odborníci z oblasti výchovy a vzdelávania preto žiadajú ministerstvo školstva, aby opäť posúdilo učebnicu a stiahlo ju zo škôl.
Učebnicu autoriek Aleny Drozdíkovej a Daniely Ďurajkovej vydalo v roku 2018 SPN – Mladé letá, vlani vyšla v reedícii. Schvaľovaciu doložku má do roku 2026.
Pod petíciou, ktorá žiada o jej predčasné stiahnutie, je už takmer tritisíc podpisov. Medzi signatármi sú aj prezidentka Slovenskej komory psychológov Eva Klimová, detský psychiater a psychoterapeut Peter Pöthe, riaditeľka Centra Slniečko Mariana Kováčová či klinický psychológ z detskej kliniky NÚDCH Marek Hrabovský.

Problematický je podľa signatárov a signatárok obsah kapitoly Moja rodina. Tou žiakov a žiačky šiesteho ročníka sprevádza hlavný hrdina dvanásťročný Jakub Slovák, ktorý si všíma, v akých rodinách žije on, jeho spolužiaci a deti z okolia.On sám má šťastie a s mladšou sestrou, mamou a otcom žijú v harmonickej rodine. Má preto dobré výsledky aj vzťahy s rodičmi.
Deti z „rozvrátených“, sociálne slabých rodín a deti „alkoholikov a kriminálnikov“ na seba v učebnici viažu negatívne vlastnosti. Príkladom je príbeh Jakubovej susedy Jany, ktorá začína v škole „blicovať“. „Mama od nich odišla. Otec sústavne pracuje a nemá čas deti kontrolovať,“ píše sa v učebnici.

Rozvedení rodičia? Zabudni na spokojný život
Takéto zobrazovanie má podľa signatárok a signatárov výzvy viacero rizík. Najzásadnejším je, že nálepkuje deti v ťažkých životných rodinných situáciách ako nežiaduce až zlé.
U detí, ktorých rodičia sa v skutočnom živote rozišli alebo rozviedli, aj u detí žijúcich v ťažkých životných situáciách to môže viesť k priamemu zraňovaniu aj retraumatizácii.
„Toto odkazuje deťom: na spokojný život zabudni,“ vraví iniciátorka výzvy psychologička a psychoterapeutka Hana Bartová.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte