Rómske deti škola nepomieša, učitelia segregácii veria

11.01.2012
Vzdelávanie a výchova

Škola v Šarišských Michaľanoch, ktorá podľa súdu segreguje rómskych žiakov, sa proti rozhodnutiu odvolá. Riaditeľka a učitelia v Základnej škole v Šarišských Michaľanoch nemajú náladu.

„Chystáme odvolanie. Trváme na tom, že nikoho nediskriminujeme, a už vôbec nie rómske deti. Skôr naopak. Snažíme sa im pomôcť,“ reaguje riaditeľka Mária Cvancigerová na rozsudok Okresného súdu v Prešove. Počas školského roka majú prehádzať žiakov a vytvoriť nové triedy.

Súd rozhodol, že oddelenými triedami pre rómske deti porušili zásadu rovnakého zaobchádzania. Učitelia aj starosta tvrdia, že rómskym deťom sa v oddelených triedach viac venujú. Štátna tajomníčka ministerstva práce Lucia Nicholsonová hovorí, že deti treba v triedach pomiešať tak, aby mali učitelia čas aj na rómske deti. Svojho syna by z triedy po premiešaní nezobrala, hoci vie, že by to nebolo jednoduché.

Základná škola v Šarišských Michaľanoch má 430 žiakov, z toho viac ako polovicu Rómov. Z 22 tried je dvanásť čisto rómskych. Podľa prešovského okresného súdu ich budú musieť do 30 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku zrušiť a vytvoriť nové, zmiešané. „V rozbehnutom školskom roku je to nemysliteľné. Je to obrovský zásah do života detí i školy. Všetci rodičia sú proti - z jednej i druhej strany,“ tvrdí riaditeľka Mária Cvancigerová.

Učiteľka Margita Dorková sa venuje rómskym deťom zo 41 rokov praxe rovných dvadsať. Bola pri tom, keď v Šarišských Michaľanoch zriadili prvú triedu výlučne s rómskymi deťmi. „Ukázalo sa, že je to správne riešenie. Deťom sa môžeme venovať individuálne, tempo sme prispôsobili ich možnostiam. Zlepšila sa dochádzka, menej ich prepadávalo, oveľa viac sa naučili.“

Približne 230 rómskych detí, teda väčšina žiakov, denne dochádza do Šarišských Michalian z osady v Ostrovanoch. Základnú školu tam zrušili pred dvadsiatimi rokmi. Ostala len špeciálna. Rodičia v Šarišských Michaľanoch sa vzbúrili proti zmiešaným triedam, spísali aj petíciu. Vyše sto detí vozia radšej do školy v Medzanoch, ďalšie do Sabinova a Prešova. Odišli aj viacerí učitelia. „Deti z osady často nevedia po slovensky, väčšinou nemajú základné hygienické návyky, rodičia sa im málo venujú. V zmiešanej triede sú odsúdené na neúspech,“ argumentuje skúsená učiteľka.

Vláda má prijať stratégiu pre integráciu Rómov do roku 2020. Dokument pripúšťa, že niekedy sa nedá vyhnúť oddeľovaniu, no iba ak je to dočasné a všetko smeruje k sociálnemu začleneniu. Medzi hlavné ciele vo vzdelávaní je zaradené aj odstránenie segregácie v školách.

Starostu obce Vincenta Lešša rozhodnutie súdu nasrdilo. Leží doma v horúčkach a o rozsudku nevedel. Nariadená veľká rošáda v škole je podľa neho nereálna. „O chvíľu máme zápis do prvého ročníka. Mám obavy, že väčšina bielych rodičov prihlási deti inde.“ Podľa starostu v zmiešaných triedach by tvorili väčšinu rómske deti. „Z učiteľov sa stanú bodyguardi. Ten, kto nepozná situáciu, nepochopí.“

Rozsudok o škole v Šarišských Michaľanoch je prvým verdiktom o segregácii rómskych žiakov na Slovensku, hovorí Štefan Ivanco z Poradne pre občianske a ľudské práva v Košiciach, ktorá podala verejnú žalobu. Pripúšťa, že zažalujú aj ďalšie školy. Ivanco hovorí, že školám nechcú škodiť, ale spolupracovať s nimi. „Sme pripravení pomôcť pri desegregácii aj škole v Šarišských Michaľanoch.“

Škola podľa verdiktu súdu nedokázala, že by deti nediskriminovala. „Aj keď podľa žalovaného prijaté opatrenia sledujú legitímny cieľ, získanie potrebných návykov a vedomostí pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, použité prostriedky tomu proporcionálne nezodpovedajú,“ píše sa v odôvodnení verdiktu súdu.

Základná škola v Šarišských Michaľanoch drží žiakov zo sociálne zaostalého prostredia v oddelených triedach. „Takýto postup nepovažujeme za vhodný, pretože oddeľuje rómske detí od nerómskych žiakov neprirodzeným administratívnym zásahom,“ komentuje to Miroslav Pollák, splnomocnenec vlády pre rómske komunity. „Rozhodnutie súdu je záväzné pre zriaďovateľa školy, ministerstvo môže iba prostredníctvom školskej inšpekcie overiť, či bolo vykonané,“ odkázalo škole ministerstvo školstva.

Zdroj: SITA (sme.sk)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte