28 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
Hajaj
Kvalifikovanost

Dobry den prajem, aj ja Vas poprosim o radu, pomoc.
Na UMB v BB som vystudovala ucitelstvo vseobecnovzdelavacich predmetov v kombinacii ETV a ucitelstvo vseobecnovzdelavach predmetov pre II. stupen ZS v kombinacii MAT.
Chcela by som vsak matematiku ucit na strednej skole, ale podla mojho nazoru nie som kvalifikovana na strednu skolu. Ake vzdelanie (ak je to vobec mozne) by som si mala doplnit, aby som bola kvalifikovana ucitelka MAT na SS.
Dakujem pekne za Vasu odpoved.

Maria Pavlikova
Kvalifikovanosť

Na vysvedčení a na diplome máte vyslovene napísané, učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov pre II. stupeň ZŠ ? Ak áno, tak ste nekvalifikovaná pre strednú školu. Skúste nájsť rozširujúce štúdium matematiky pre učiteľov strednej školy.

Dana12
Kvalifikovanosť

Dobrý deň.
Prosím Vás, podľa vyhlášky učiteľ pre ZŠ 2.stupeň môže mať vzdelanie učiteľstvo profesijných predmetov príslušného alebo príbuzného oboru daného predmetu. Chcela by som sa opýtať mám nejaké uplatnenie aj na základnej škole. Vyučovanie predmetu fyzika alebo technika. Ak mám vyštudované Učiteľstvo profesijných predmetov a praktickej prípravy - odbor učiteľstvo technických predmetov. Štátnice mám z elektrotechniky, elektrotechnických meraní, didaktiky technických predmetov. A tiež uvažujem o rozširujúcom štúdiu matematiky. Je možné vyučovať matematiku na II. stupni Zš. Za Vašu odpoveď vopred ďakujem.

Maria Pavlikova
Kvalifikovanosť

Kvalifikačné predpoklady na vyučovanie v školách sú uvedené vo vyhláške MŠ SR č. 437/2009 Z. z. Podľa môjho názoru je rozdiel v náplni predmetu technika a technické práce. Myslím, že s Vašim vzdelaním nie ste kvalifikovaná ako učiteľ základnej školy pre žiadny predmet. Ste kvalifikovaná na vyučovanie elektrotechnických predmetov na strednej škole. Ak chcete byť kvalifikovaná na vyučovanie predmetu matematka, musíte absolvovať rozširujúce štúdium matematiky.

Ľubica Mackaničová
uznanie jazykovej skušky

Mám taký problém, že učím nemčinu na ZS a teraz som si urobila štátnicu z nemčiny úroven B2 a nasa pani riaditľka mi nechce uznať túto skúšku.
Mám vysokú skolu ekonomickú, 2 stupen,
pedagogické minimum,
rozširijúce 2 ročné stúdium NJ
a teraz štätnu jazykovú skúšku z nemeckého jazyka na Jazykovej škole.
Pani riaditeľka hovorí ze nie som kvalifiková učiť nemcinu. môžte mi s tým pomôcť?
dakujem

Maria Pavlikova
Uznanie jazykovej skúšky

Učíte nemčinu na ZŠ a nie ste kvalifikovaná ? Tak prečo Vás pani riaditeľka zamestnáva ? Neuvádzate na ktorom stupni základnej školy učíte, budem predpokladať, že na druhom stupni. Kvalifikačné predpoklady na vyučovanie jednotlivých predmetov sú uvedené vo vyhláške MŠ SR č. 437/2009 Z. z., príloha č. 1, časť V. Pod písm. A v bode 18b je uvedený ako kvalifikačný predpoklad na vyučovanie cudzích jazykov vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a absolvovanie štátnej jazykovej skúšky na štátnej jazykovej škole alebo jazykovej škole, ktorá má na to oprávnenie a v bode 18d vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa získané v neučiteľských študijných programoch a doplnenie pedagogickej spôsobilosti a štúdium cudzieho jazyka forrmou rozširujúceho štúdia. Boli ste kvalifikovaná aj bez jazykovej skúšky. Ak ste absolvovali jazykovú skúšku na štátnej jazykovej škole a máte tri roky pedagogickej praxe, za jej vykonanie Vám riaditeľka školy vydá osvedčenie o priznaní 60 kreditov a bude vyplácať kreditový príplatok podľa § 14 ods. 2 zákona č. 553/2003 Z. z.

Ľubica Mackaničová
Ako to potvrdit?

Dakujem za odpoved a ako mozem prinutit riaditelku aby mi to uznala, ako jej to mam vysvetlit alebo co robit... neuznala mi ani kredity. Hovori ze ma zamestnava len na jej dobre slovo. Ďakujem

education
Získanie kvalifikácie

Dobrý deň, pracujem ako nekvalifikovaná učiteľka zŠ roč. 1-4. Mám ukončenú VŠ I. stupňa študijný odbor Predškolská a elementárna pedagogika v študijnom programe Predškolská inkluzívna pedagogika a VŠ II. stupňa študijný program Špeciálna pedagogika v študijnom odbore Špeciálna pedagogika. Akým štúdiom by som mohla získať kvalifikáciu na učiteľstvo 1-4. ? Podotýkam, že mám nad 50 rokov.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

kvietok6
učiteľka v mš

Dobrý večer, chcem sa opýtať ak mám ukončene Bc. študium v odbore špeciálna pedagogika, či môžem učiť v bežnej materskej škole s tým že do 2 rokov si dorobím pomaturitné študium na spgš. vdaka

Maria Pavlikova
Ľubica Mackaničová

Požiadajte písomne pani riaditeľku o priznanie 60 kreditov. Ak Vám nevyhovie, je povinná o tom vydať písomnosť s odôvodnením v súlade s § 47a ods. 11 zákona č. 317/2009 Z. z. Proti nepriznaniu kreditov v súlade s § 47b ods. 1 uvedeného zákona do 15 dní od doručenia písomného vyjadrenia môžete podať sťažnosť na okresný úrad v sídle kraja. Je zaujímavé, že v školstve sa zamestnáva na pekné slovo, malo by sa zamestnávať na pracovnú zmluvu.

Maria Pavlikova
Učiteľka v materskej škole

Učiť v materskej škole môžete, ak Vás zamestnajú, ste však nekvalifikovaná. Po získaní vzdelania v odbore predškolská pedagogika budete spĺňať kvalifikačné predpoklady na túto činnosť.

Jarmila1984
Anglicky jazyk

Dobry den,prosim o radu.Mam ukoncene ING.studium na Ekonomickej fakulte UMB,ktore zahrna aj statnu skusku z ANJ v ekonom.odbore.okrem toho mam ukoncene DPS.k tomu,aby som mohla ucit ANJ na 2.stupni ZS potrebujem dalsie dopln.studium???kde sa da presne najst informacia,ktore skoly taketo studium poskytuju?VELMI PEKNE DAKUJEM.

Maria Pavlikova
Anglický jazyk

Vysokoškolským vzdelanie druhého stupňa na ekonomickej fakulte UMB ste získali odbornú kvalifikáciu na vyučovanie Vašich štátnicových predmetov. Doplňujúcim pedagogickým štúdiom ste získali pedagogickú spôsobilosť na vyučovanie odborných ekonomických predmetov. Nepíšete, z ktorých predmetov ste vykonali štátne skúšky, môžem len predpokladať, že ekonomické predmety sa na základnej škole nevyučujú. Štátnu skúšku z jazyka by ste mali vykonať na štátnej jazykovej škole. Vaše informácie nie sú dostatočné na posúdenie kvalifikovanosti.

Jarmila1984
Anglicky jazyk

Velmi pekne dakujem p.Pavlikova za info,ano,viem,ze som kvalifik.ucit ekonom.predmety.Avsak potrebujem PROSIM zistit,ci som kvalifikovana aj na ucenie anglickeho jazyka na 2.stupni ZS,kedze mam statnu skusku z ANJ v ekonom.odbore na mojej VS-EF UMB.a plus DPS.(nemam stat.skusku na jazyk.skole,"iba"na mojej ekonomickej VS plus DPS).VELMI VAM DAKUJEM ZA INFO A VAS CAS.je to pre mna dolezite,nakolko som uz nastupila ucit a v pripade,ze potrebujem dalsie vzdelavanie,musim co najskor zacat studovat.DAKUJEM

Maria Pavlikova
Anglický jazyk

Vo Vašom prípade je dôležitá štátna skúška z jazyka. Ak ju máte vykonanú ako štátnicu, tak potom na základe DPŠ ste získali pedagogickú spôsobilosť na vyučovanie ekonomických predmetov a jazyka. Najvhodnejšie by bolo zaslať vysvedčenia v vysokej školy a DPŠ na MŠVVaŠ SR a ich stanovisko bude určujúce aj pre Vášho zamestnávateľa.

Jarmila1984
ANJ - stanovisko z MŠVVaŠ SR

Dobry den p. Pavlíková,

na základe Vašej rady zo dňa 28.03.2017 som ešte koncom marca poslala všetky podklady o mojom vzdelaní na MŠVVaŠ SR, kde som ich prosila o stanovisko, či som kvalifikovaná uciť ANJ na ZŠ (ukončné Ing. štúdium na Ekonomickej fakulte UMB v BB, štátna skúška z ANJ a Doplňujúce pedagog.štúdium). Už je tomu mesiac a pol a žiadna odpoveď. Prosím neviete mi pomôcť, či je možné odpoveď urgovať? V prípade, ak mi totižto príde negatívna odpoveď, najneskôr do 30.5.2017 sa musím prihlásiť na rozširujúce štúdium ANJ. Ja viem, že Vy za termíny MŠVVaŠ nijako nezodpovedáte, ale PROSÍM viete mi poradiť na koho sa obrátiť? Veľmi veľmi pekne ďakujem za Váš čas!!!

Ľubica Mackaničová
rozširujúce štúdium

Dobrý deň, ešte sa chcem spýtať či rozširujúce štúdium NJ platí ako kvalifikácia aj na strednú školu. učím Nj na ZŠ.
Už som Vám písala- mám vysokú ekonomickú 2. st, doplňujúce pedag. štúdium, rozširujúce štúdium nj na MPC a štátnu skúšku z NJ, úroveň B2.
Ak to neplatí, tak viem že si musím urobiť štátnicu, úroveň C2.
a druhá otázka. za štátnicu mi bolo priznaných 60 kreditov. dala som žiadosť aj s vysvedčením našej pani riaditeľke. Ona mi zatiaľ - po dvoch mesiacoch -povedala ústne, že asi mi ich neprizná lebo škola nemá peniaze. chcem sa opýtať či je to regulárny dôvod pre nenavýšenie platu o 12%.
a tretia otázka, chcela by som si rozšíriť kvalifikáciu o anglický jazyk. je jedno či si urobím rozširujúce štúdium alebo štátnu skúšku? ďakujem

Maria Pavlikova
Rozširujúce štúdium

Podľa vyhlášky MŠ SR č. 437/2009 Z. z., príloha č. 1, časť VII. písm. A bod 17b na vyučovanie cudzieho jazyka na strednej škole budete kvalifikovaná ak pri Vašom dosiahnutom vzdelaní absolvujete štátnu jazykovú skúšku úroveň všeobecnú alebo podľa písm. 17d ak absolvovujete rozširujúce štúdium. V oboch prípadoch budete kvalifikovaná.

alzbetka
nekvalifikovana ucitelka

dobry den, chcela by som sa opytat ci je este taka moznost nastupit do MS ako nekvalifikovana ucitelka a zacat studovat na vs.dakujem pekne

Maria Pavlikova
ANJ - stanovisko z MŠVVaŠ SR

Zašlite opätovne na ministerstvo školstva na osobný úrad Vašu pôvodnú žiadosť s tým, že asi nedopatrením ste nedostali odpoveď. Ak im bola doručená, odpovedia a ak nebola, dostane sa teraz do poradia odpovedí.

NataliaJ
Učiteľka matematiky

Dobrý deň prajem, prosím o radu. Ukončila som štúdium na Ekonomickej fakulte na UMB. Následne som si urobila doktorandské štúdium na Prírodovednej fakulte, odbor teória vyučovania matematiky, v rámci dizertačnej skúšky som vykonala skúšku z predmetov: Obhajoba písomnej práce k dizertačnej skuske, algebra a teória čísel, pravdepodobnosť a matematická štatistika a teória vyučovania matematiky. Potrebujem si ešte urobiť pedagogické minimum alebo mi doterajšie vzdelanie postačuje na vyučovanie matematiky na II. stupni ZŠ? Ďakujem

Maria Pavlikova
Učiteľka matematiky

Pre posúdenie Vašej kvalifikácie sú rozhodujúce štátne skúšky na ekonomickej fakulte UMB. Podľa môjho názoru máte iba odbornú spôsobilosť, ale netuším na aké predmety. Pedagogickú spôsobilosť nemáte. Ak chcete učiť, pedagogická spôsobilosť je jedným z predpokladov. Tretí stupeň vysokoškolského vzdelania pre posúdenie plnenia kvalifikačného predpokladu učiteľa strednej školy nie je určujúce, kvalifikovanosť sa posudzuje podľa vysokoškolského vzdelania druhého stupňa.

jennifer333
Dobrý deň

Prosim Vás ja by som sa chcela informovať ako to je s pg.minimum?
Študovala som na gymnázii a mám maturitu z chémie a biológie. Lenže ja by som chcela učiť v materskej škole alebo na ZŠ 1.stupeň.
Stačilo by ak si spravím len pedagogické minimum?
Vopred ďakujem za odpoveď.

Maria Pavlikova
Dobrý deň

Pedagogické minimum - doplňujúce pedagogické štúdium je určené per pedagogických zamestnancov, ktorí majú odbornú spôsobilosť, ktorú získali v neučiteľských študijných odboroch. Vy ste zatiaľ nezískali žiadnu odbornú spôsobilosť. Kvalifikačné predpoklady pre učiteľov sú uvedené vo vyhláške MŠ SR č. 437/2009 Z. z. , príloha č. 1. Ak chcete učiť v materskej škole, tak v časti I. Učiteľ materskej školy a keď chcete učiť na prvom stupni základnej školy, tak v časti III. Učiteľ prvého stupňa základnej školy.

julia77
Otázka

Dobrý deň, chcem sa opýtať ak mám ukončenú stredú školu textilnú a vysoku školu socialná práca, či môžem učit na škole ak si spravím ešte DPš,
alebo či môžem byť aspoň majster v odbornej škole.
ďakujem

Maria Pavlikova
Otázka

Kvalifikačné predpoklady pre jednotlivé školy a kategórie pedagogických zamestnancov sú uvedené vo vyhláške MŠ SR č. 437/2009 Z. z., príloha č. 1, časť XI. Majster odbornej výchovy. Základnou podmienkou pre majstra odbornej výchovy je vyučenie v príslušnom odbore. Ak nie ste vyučená v odbore krajčír, odevná tvorba a pod., tak nespĺňate predpoklady pre majstra odbornej výchovy. Ak si spravíte DPŠ, ktorá bude nadväzovať na vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, t. j. na vykonané štátne skúšky, budete môcť tieto predmety na strednej škole učiť.

Sysy04
Otázka

Dobrý večer prajem. Mala by som záujem stať sa špeciálnym pedagógom. Mám ukončenú strednú priemyselnú školu. Vedeli by ste mi poradiť kde začať so štúdiom? Vopred Vám ďakujem. Pekný večer

Maria Pavlikova
Otázka

Kvalifikačné predpoklady na činnosť špeciálneho pedagóga sú uvedené vo vyhláške MŠ SR č. 437/2009 Z. z., príloha č. 2, prvý diel, časť II. a druhý diel časť dve. Hociktoré z uvedených vzdelaní je vhodné. V každom prípade ide o vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa so zameraním na špeciálnu pedagogiku.