4 príspevky / 0 nový
Posledné pridané
M. Rákovská
Odstupné

Dobrý deň, v podnikovej kolektívnej zmluve máme zakotvené, že zamestnanci, s ktorými ukončíme pracovný pomer zo zákona v zmysle § 82 ods. 7 zákona č. 138/2019 Z. z. nemusia vrátiť odstupné, pokiaľ k nám nastúpia na dobu určitú ešte na 2 roky. Bude všetko v poriadku pri prípadnej kontrole? Ďakujem za odpoveď a prajem všetko dobré.

Maria Pavlikova
Odstupné

Dobrý deň,
§ 76 ods. 4 Zákonníka práce jasne hovorí o vrátení odstupného, ak zamestnanec nastúpi k tomu istému zamestnávateľovi alebo jeho právnemu nástupcovi. Podľa môjho názoru to nie je v poriadku, takúto úpravu si môže dovoliť podnikateľ, nie rozpočtová organizácia. Skúste sa spýtať na inšpektoráte práce, Ak je niektorý bod kolektívnej zmluvy v rozpore so zákonom, je neplatná celá kolektívna zmluva. Vaši odborári by to mali vedieť.

Ivana666
Vyplatenie odstupného

Dobrý deň, k uvedenému by som sa rada opýtala, či je možné vo výpovedi podľa §82 ods.7 uviesť, že odstupné sa vyplácať nebude, nakoľko s tým istým učiteľom uzavrieme PZ na dobu určitú.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

Maria Pavlikova
Vyplatenie odstupného

Dobrý deň,
v prvom rade chcem Vás usmerniť, že podľa § 82 ods. 7 zákona č. 138/2019 Z. z. nejde o výpoveď, ale o skončenie pracovného pomeru zo zákona. Ja by som urobila pohovor so zamestnancom, prípadne aj so svedkami a navrhla by som mu, že odstupné vysporiadame tak ako píšete. Vy mu ho nevyplatíte a on Vám ho nevráti, prípadne s dodatkom, ak by nenastúpil opätovne do pracovného pomeru, vyplatíte ho dodatočne. Ja píšem ako by som postupovala, pre Vás to nie je určujúce.