Učebníc nie je dosť. Chýba dotlač aj obsah

13.07.2020
Vzdelávanie a výchova

Nedostatok kníh pre žiakov sa stále nevyriešil, učitelia očakávajú výpadky aj tento školský rok. HN zisťovali, aké sú dôvody.

Jeden až päť rokov. Taká je priemerná životnosť učebníc pre základné a stredné školy, pričom systém ich výmeny funguje rovnako ako pred 20 rokmi. Na konci školského roka ich žiaci odovzdajú a už počas letných prázdnin si môžu prezerať tie, s ktorými nastúpia do ďalšieho ročníka. Ako je teda možné, že ich je každý rok nedostatok? Učitelia vidia problém v dotlači, pomalej obnove zastaraného obsahu, ale aj v tom, že klasické učebnice nahradili pri niektorých predmetoch pracovné zošity.

Všetko po starom 

To sa týka napríklad prvákov, ktorí často pracujú s pracovnými listami. „Použiteľné sú teda iba rok a deti si ich nemajú ako posúvať ďalej,“ hovorí riaditeľ Základnej školy Pavla Marcelyho v Bratislave Gabriel Kalna. Na druhom stupni je zase problém s posunom a so zmenou vzdelávacích oblastí, najmä v prírodovedných predmetoch. Napríklad chémia sa istý čas učila od šiesteho ročníka, neskôr sa posunula do siedmeho, takže sa menilo aj učivo. V biológii sa zase fauna preberala najskôr v šiestom ročníku, potom sa presunula do piateho. „A tak sa stalo, že bolo potrebné meniť obsah učebníc každý rok. Tie, čo boli na sklade, sa nedali používať,“ dodáva Kalna.
Pedagógovia ani tento rok nerátajú s tým, že budú mať na začiatku roka plný stav potrebných kníh. Problém však nie je celoplošný a týka sa iba niektorých. „Nerobí sa dotlač a školy nemajú niektoré učebnice už niekoľko rokov,“ tvrdí Viktor Križo zo Slovenskej komory učiteľov. Na slabú systémovú koordináciu v tejto oblasti si však už väčšina pedagógov zvykla. Ak im aj ministerstvo nejaké knihy vnútilo, neboli na ne odkázaní a vytvorili si systém vlastných metodických mate riálov či učebných zdrojov. „Klasické učebnice často ignorovali, lebo neboli vhodné a didakticky aktuálne pre potreby žiakov či samotného vyučovania,“ vysvetľuje Križo.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte