Informatika či grafický dizajn. O ktoré školy je najväčšia bitka?

21.02.2022
Vzdelávanie a výchova

Miest v laviciach je viac ako žiakov. Podľa údajov ministerstva školstva základné školy navštevuje vyše 42-tisíc deviatakov, zatiaľ čo na stredných školách je pre nich od budúceho roka pripravených o niekoľko tisíc miest viac.

Zároveň však platí, že hoci je to tak, dostať sa na vysnívanú strednú školu nemusí byť jednoduché.

Kto sa chcel v minulom roku dostať na bratislavské bilingválne gymnázium na Vazovovej, musel rátať s poriadnym sitom. Počet prihlášok bol viac ako 11násobný oproti počtu žiakov, ktoré škola vedela od tohto školského roka prijať.

Odborov na stredných školách v Bratislave a okolí, kde bol vlani počet prihlášok deviatakov väčší ako trojnásobok k počtu prijímaných žiakov, bolo podľa informácií hovorkyne kraja Lucie Forman takmer tridsať. Najväčší „nátresk“ bol na bilingválnych gymnáziách, ale tiež napríklad na grafickom dizajne na ŠUP či v odbore zubný asistent na SZŠ na Záhradníckej.Čo letia čo nie

Naprieč krajinou majú žiaci podľa zástupcov jednotlivých žúp najväčší záujem o štúdium na gymnáziách či obchodných akadémiách. Naopak, slabší záujem je o technické odbory bez maturity, či „remeselnícke“ odbory ako murár alebo strojár.

„Dievčatá preferujú obchodné akadémie a zdravotnícke odbory. Zo strany chlapcov zaznamenávame záujem, ktorý značne prekračuje možnosti prijatia na školu o odbory ako informačné a sieťové technológie či mechatronika. Ide sa o študijné odbory s maturitou, ktorých absolventi väčšinou pokračujú v ďalšom štúdiu na vysokých školách,“ priblížila Lucia Lašová, hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja.Čo chcú firmy

Župy sa snažia cez ponuku odborov stredných škôl pomôcť firmám na pracovnom trhu získať chýbajúcich kvalifikovaných ľudí. Program podpory spúšťa v novom školskom roku napríklad trnavská župa.

 

Zdroj: MY Trnavské noviny 

 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte

Tak jednoznačne je informatika teraz na prvom mieste, hlavne keď počas korony, ked vela firiem začalo s digitalizíciou, tak to išlo hore ešte raketovejšou rýchlostou :D napríklad kamoš si pred cca pol rokom robil kurzy z https://www.vita.sk/online-kurzy-programovacie-jazyky/ a popri tom robil na vlastnom projekte a teraz ho zamestmali do firmy :)

Webová stránka https://slovenskeonlinecasino.com/ je všetko, čo online hráč potrebuje na orientáciu v záplave online kasín. Všetky informácie, ktoré potrebujete vedieť o dôveryhodných online kasínach, sú zhromaždené na jednom mieste.