Vzdelávanie a výchova

Rodičia posielajú deti na školu, na ktorú nemajú

Veľa škôl má skúsenosti s prestupom žiakov pred maturitou. Moje dieťa je najšikovnejšie a zvládne školu aj so štvorkami. Aj takto vidia svojich školákov rodičia.

A keď pred maturitou zistia, že skúšku dospelosti nezvládne, tak ho preložia na inú školu. Takto to funguje na Slovensku. Takýchto prípadov sú desiatky. Do začarovaného kruhu stredných škôl výrazne prispievajú aj nekritické mamy a otcovia. Mnohí z nich si už ani nenechajú poradiť od učiteľov.

Podľa čoho ste vybrali školu pre vaše dieťa?
"Gymnázium chcem skúsiť. Podľa známok a podľa toho, čo ju baví. Aj sme boli u psychológa sa poradiť," povedala jedna z matiek. Ďalšia matka uviedla, že nie je čo prehodnocovať, lebo vie prehodnotiť vedomosti svojich detí, na čo majú.

Reálny život však ukazuje, že v mnohých prípadoch chýba priznanie - toto je pre môjho syna či dcéru príliš náročné. Potvrdila to aj riaditeľka bratislavskej strednej odbornej školy. Každý rok rieši asi 30 prestupov z iných škôl. Teraz pred maturitou prijali 15 študentov. "Deväťdesiat percent žiakov, ktorí žiadajú prestup je z dôvodu, že nezvládli učivo na škole, ktorú si pôvodne zvolili," povedala riaditeľka jednej zo stredných škôl.

Školu neustoja a tak prestupujú
Stredoškoláci prichádzajú najmä do gymnázií či obchodných akadémií. Väčšinou si až pred maturitou rodičia pripustia, že to nebola správna voľba. Ak by sa boli poradili skôr, mohli žiakovi vybrať strednú školu na mieru. V každej základnej škole je výchovný poradca a učitelia, ktorí poznajú slabé a silné stránky detí. Vo väčšine prípadov sa rodičia neradia, alebo len vtedy keď je to sporné. Učiteľ na základnej škole dokonale dieťa pozná, takže spolu s výchovným poradcom by vedeli posúdiť či áno alebo nie, na tú-ktorú strednú školu.

Rodičia sú odvážnejší ako deti
"Keď si pozerám vysvedčenie z 9-teho ročníka s trojkami aj štvorkami majú odvahu dať dieťa na strednú školu. Keď sa ho na to pýtam ako to, že ho tam dali, tak hovoria, veď ho zobrali tak prečo nie," povedala riaditeľka. To je druhá strana mince. Dnes už žiaci nemusia robiť prijímačky na stredné školy. Detí je menej ako kedysi a tak ich školy berú všetkými desiatimi, aj s horšími známkami. Od počtu detí totiž závisí či škola prežije. Hrdina, ktorý by dokázal preseknúť tento kruh sa zatiaľ nenašiel. Možno by prvý krok mohli urobiť rodičia. Stačilo by, ak by si vypočuli názor výchovných poradcov.

Zdroj: SITA (tvnoviny.sk)