Nestresujte svoje deti. Pri vysvedčení predsa nejde o život

11.01.2012
Škola a rodina

Žiaci majú už len dva týždne na to, aby si dali do poriadku známky v škole kvôli polročnému vysvedčeniu. To prináša aj stres v nejednej rodine, keďže zo sladkého ničnerobenia musia zrazu prejsť na plný výkon.

Školské prázdniny mali podľa Dagmar Kalászovej, psychologičky poskytujúcej súkromné psychologické služby slúžiť v prvej polovici výlučne na odpočinok školákov, v druhej polovici voľných dní ste mali viesť deti k postupnému privykaniu si na povinnosti. „V našej praxi sa stretávame najmä s ťažkosťami vo vyrovnávaní sa so zmenou režimu z prázdninového na školský, preto je vhodné ,prepnutie’ režimov najneskôr tri – štyri dni pred začatím školy.“

Ak ste túto prípravu zanedbali, môžu sa aj vo vašej rodine vyskytnúť problémy so stresom vášho školáka a jeho nechuťou zabrať naplno. Ako si s tým teda poradiť?

Vyhnite sa mrzutosti
Ako hovorí Richard Gróf, online psychológ zo Žiliny, každá zmena zabehnutého rytmu je do určitej zmeny stresom. „Plynulý prechod z domáceho do školského prostredia by mal byť samozrejmosťou. Prvé dni v škole by v ideálnom prípade nemali byť hneď ,skúšacie’ a ,písomkové’. Váš potomok v prvých dňoch môže byť smutnejší a mrzutejší, ale je to miera stresu, ktorý by mal bežne zvládnuť. Väčšie problémy môžu mať hlavne deti, ktoré sú prirodzene úzkostnejšie alebo tie, ktoré očakávajú v škole niečo negatívne, prípadne ich niečo v škole neurotizuje už dlhšie.“

Aj v tomto prípade platí – najlepšia je prevencia. Treba školáka učiť, aby si nenechával na opravu viacerých známok posledné dni v mesiaci, ale o ich opravu sa snažil kontinuálne. Tým sa dá predísť náporovému stresu.

Ohrození perfekcionisti a hasiči
Podľa školskej psychologičky Patrície Šeňovej zo Základnej školy Jána Švermu v Humennom, to, ako dieťa zvládne hektické polročné obdobie, je veľmi individuálne. Najviac ohrozené stresom sú deti „perfekcionisti“ a „hasiči“, ktorí majú tendenciu odkladať všetky možné opravy a úlohy do poslednej možnej chvíle. „Polročné obdobie najťažšie prežívajú tí, ktorí v priebehu roka pristupujú k školským povinnostiam skôr ležérne, nesystematicky a opravu známok si nechávajú na poslednú chvíľu. Tí okrem stresu potom často prežívajú aj frustráciu a sklamanie z neúspechu – hlavne v prípadoch, ak majú pocit, že im učitelia práve v tomto období dávajú málo príležitostí na opravu.“

Tlak pôsobí demotivujúco
Ak chcete vášho potomka motivovať k zlepšeniu známok, nemali by ste si svoj záujem o jeho školské výsledky nechávať na posledné dva týždne pred vysvedčením. Je nezmysel chcieť od dieťaťa, aby za pár dní dohnalo to, čo zameškalo za päť mesiacov. Vhodné prostredie môžete doma vytvoriť aj tým, že dáte vášmu školákovi najavo, že pri polročnom vysvedčení nejde o život. Podľa Patrície Šeňovej je veľmi dôležité, aby cítil podporu v rodine. Nemá význam začať na neho tlačiť, aby sa začal učiť práve v tomto čase.

Práve tlak a kritika pôsobia demotivujúco a stresujúco. „Vhodným motivátorom je určite povzbudenie a pochvala, a to nielen za výkon, ale aj za snahu. Vhodné je viesť ho do budúcnosti k tomu, aby sa časovému stresu pred vysvedčením vyhol systematickým plnením školských povinností, s ktorými mu môžete pomôcť,“ radí školská psychologička. Napríklad mu skontrolujete domáce úlohy, preskúšate ho, vysvetlíte to, čomu nerozumie a podobne.

Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte