Osobnosti vyzývajú ministra školstva k odsúdeniu novely školského zákona podporujúceho stigmatizáciu a šírenie nenávisti voči LGBTI+ ľudom na školách

05.12.2022
Reformy školstva

Signatármi výzvy sú aj vedec Pavol Čekan, herečka Táňa Pauhofová, ekonóm Ivan Mikloš, evanjelická farárka Anna Polcková či lauréti ceny Učiteľ Slovenska a Zlatý Ámos.

Desiatky osobností z oblasti vzdelávania, vedy, kultúry a spoločenského života vyzývajú ministra školstva Jána Horeckého, aby verejne odsúdil novelu školského zákona predloženú poslancami Štefanom Kuffom a Filipom Kuffom.

Cieľom novely je „ zákaz prezentácie a výučby sexuality propagujúcej homosexualitu, zmenu pohlavia alebo odchýlku od rodovej identity určenej pri narodení “ na školách a v školských zariadeniach, ako aj „zákaz činnosti združení a realizácia prednášok a školení zameraných na podporu homosexuality, zmenu pohlavia alebo odchýlku od rodovej identity určenej pri narodení“.

„Po brutálnej vražde Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča si už nikto nemôže dovoliť mlčať a ticho sa prizerať predkladaniu zákonov, ktoré stigmatizujú druhých, podporujú nenávisť a
vedú ku strate nevinných životov, “
 hovorí odborník na vzdelávanie a signatár výzvy Juraj Hipš.

LGBTI+ mladých ľudí nájdeme na mnohých školách po celom Slovensku, “ upozorňuje Hipš.„ Úlohou ministra školstva je vytvárať také prostredie v školách a školských zariadeniach, kde sa budú cítiť bezpečne všetky deti aj mladí ľudia vrátane LGBTI+ ľudí a preto žiadame Jána Horeckého, aby novelu verejne odsúdil a vyzval poslankyne a poslancov, aby za ňu nehlasovali ani v prvom čítaní .“

Signatári výzvy zdôrazňujú, že je to ten najmenší krok, ktorý minister školstva môže spraviť pre vytváranie bezpečného a rešpektujúceho prostredia pre všetky deti.

O novele školského zákona sa bude hlasovať V NR SR v najbližších dňoch. Predkladatelia zákona v dôvodovej správe priznávajú, že inšpiráciou im je tzv. “Orbánov zákon”. Maďarsko pre túto legislatívu čelí žalobe Európskej komisie na Súdnom dvore EÚ, pretože takúto právnu úpravu považuje za porušenie základných ľudských práv a slobôd.

 

Zdroj: eduworld.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte