Ako v školstve vnímajú nového ministra

07.10.2022
Reformy školstva

Bývalý riaditeľ katolíckych škôl Ján Horecký je medzi odborníkmi vnímaný rozporuplne. Na presadenie zmien má rok a pol.

V ére samostatného Slovenska zatiaľ dovládli do konca volebného obdobia len dvaja ministri školstva. Nepodarilo sa to ani Branislavovi Grohlingovi, ktorý na poste zotrval dva a pol roka. Úrad po ňom prevezme vyštudovaný pedagóg matematiky a geografie Ján Horecký. V minulosti pôsobil ako riaditeľ gymnáziá a prezident Združenia katolíckych škôl Slovenska. HN sa pýtali zainteresovaných aktérov zo školstva, čo hovoria na nového šéfa rezortu. Respondenti sú zoradení v abecednom poradí.

Viktor Križo,
psychológ, Slovenská komora učiteľov

Pána Horeckého si komora dobre pamätá z čias najväčšieho historického štrajku, ktorý sme organizovali a ktorý výrazne zasiahol do zvyšovania platov učiteľov. Štrajk v roku 2016 považujeme za najvýznamnejší verejný bod posledného desaťročia. Pán Horecký vtedy stál na opačnej strane lode. Protest prirovnal k násiliu páchanému na deťoch a šíril aj nepravdivé informácie o učení cirkvi vo veci štrajku. To bola taká prvá veľká kolízia s pánom Horeckým, kde sme nepochopili jeho postoj, nikdy tieto nevhodné názory nedementoval ani sa za ne neospravedlnil.

Oliver Moravčík,
rektor Slovenskej technickej univerzity

Univerzite neprináleží hodnotiť politické rozhodnutie. Od nového ministra očakávame najmä finančnú sanáciu vysokých škôl, ktorá by im umožnila plniť základné funkcie a zabránila ich kolapsu. Súčasne budeme žiadať dodatočné finančné prostriedky na dofinancovanie rozbehnutých projektov zo štrukturálnych fondov Európskej únie.

Eva Ohraďanova,
prezidentka Asociácie súkromných škôl

Oceňujeme, že po častých obmenách ministrov bez praxe v školstve je na tomto poste úspešný riaditeľ, ktorý má aj osobné skúsenosti. Je to manažér, ktorý rozumie aj neštátnemu školstvu. S rešpektom vníma odborníkov zdola a dôverne pozná výzvy, ktorým regionálne školstvo čelí. Má prirodzený náskok v téme, s ktorou sa jeho predchodcovia len oboznamovali. Sme presvedčení, že jeho vysoké etické hodnoty môžu byť prísľubom zmeny a prístupu k riešeným témam. Jeho práca je pre nás dostatočnou zárukou jeho schopností. Stoja pred ním dva problémy - dokončenie kurikulárnej reformy a záchrana poradenského systému.

Pavel Ondek,
predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva
 

Pána Horeckého poznám viac ako desať rokov zo spolupráce s odbormi, keď zastával funkciu čelného predstaviteľa Združenia katolíckych škôl Slovenska. Pripravovali sme spolu vyhlásenia, ktoré sme posielali na vládu. Bol jeden z tých, ktorí sa usilovali o to, aby školstvo dostalo viac financií a aby boli zákony pripravené vyhovujúco. Regionálnemu školstvu rozumie. Bude sa musieť zrejme zoznámiť s úskaliami vysokého školstva. V prvom rade chceme, aby ustrážil financie, ktoré má dostať školstvo na budúci rok, aby sa postaral o zvýšenie normatívov a zvládol energetickú krízu. Myslím si, že spolupráca s ním bude fungovať.

Branislav Pupala,
profesor na Trnavskej univerzite

Nemal som odborný kontakt s novým ministrom školstva, a teda neviem sa spoľahlivo vyjadriť k vhodnosti výberu a jeho perspektívnemu pôsobeniu. Nech by to bol ktokoľvek, stojí pred ťažkým obdobím.

 

Zdroj: Hospodárske noviny

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte