Výstavu z odpadového materiálu spestria prednášky a besedy

05.10.2009
Prevádzka školy

Na výstave Recyklovať, reparovať, rešpektovať v bratislavskej galérii Satelit, kde ju predĺžili do 18. októbra, organizátori pripravili voľne prístupné sprievodné akcie.

Prednášku a besedu na tému Dizajn pre udržateľnú budúcnosť možno absolvovať v utorok 6. októbra. Prednášať bude Profesor Mikuláš Huba, ktorý pracuje na geografickom ústave Slovenskej akadémie vied ako environmentálny geograf, zároveň je predsedom Spoločnosti pre trvalo udržateľný život. O tri dni neskôr bude premietnutý film Toxic tech. Jeho projekcia je spojená s prednáškou Kateřiny Věntusovej na tému Elektro odpad. Aj tu bude možnosť diskutovať s prednášajúcou, ktorá vyše štyri roky pracuje pre organizáciu Greenpeace. Venuje sa témam súvisiacim s vplyvom nebezpečných chemikálií na životné prostredie a ľudské zdravie.

Spomínaná výstava dokumentuje nápadité využitie nepotrebných výrobkov či vyhodených materiálov. Predstavuje vybrané práce 35 profesionálov i študentov stredných a vysokých škôl z Bratislavy, Košíc, Zvolena, Trenčína a Prahy, ktorí zareagovali na výzvu Slovenského centra dizajnu a pokúsili sa o aplikáciu princípov ústretového prístupu k životnému prostrediu v dizajne. Kritériami výberu boli najmä hodnota nápadov, kreativita a kvalita stvárnenia.

Napríklad žiaci Školy úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave vytvorili z polotovarov bývalej kefárskej fabriky kolekciu hračiek pre klientov psychiatrickej liečebne. Zo starých nábytkov a iných vyhodených predmetov urobila štvorpoličku Hana Kmecová, vešiaky zo starých lyží Simona Cimbrichová a kľúčový karisblok Miroslava Maukšová-Lešková. Zo starých košieľ zošila originálne šaty Lenka Sršňová a nočné lampy z dáždnikov vytvorila Jana Nováková.

Zo sekondhandových odevov zhotovila GEO koberec Zuzana Braničová a EKO papuče z vrchnákov pet fliaš Mária Baliová. Staré dáždniky využila Jana Nováková na nové nočné lampy, zo starého závesu zhotovil visiacu lampu Miro Minca, svietidlo z vodo- a inštalačného materiálu je dielo Martina Kubinu. Vtipné sú aj kubistické staré fľaše od Eleny Beňovej, nočný stolík zo starého kufra od Nikoly Hudecovej a iné novovytvorené objekty z nepotrebných materiálov.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte