5 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
LuLu84
(ne)kvalifikovana chemicka?

Dobry den,
na zaklade vlastnej negativnej skusenosti so skolskou inspektorkou Vas prosim o pomoc. Dozvedela som sa, ze som nekvalifikovana ucitelka chemie na SS, pretoze na VS diplome mam "klauzulu" - ucitelstvo vseobecnovzdelv. predmetov ANJ-CHE pre II. stupen ZS (VS som skoncila v r. 2008, ked sa taketo diplomy este vydavali).
Avsak kvalifikaciu som si zvysovala cez MPC v Bratislave, kde som vykonala 1. atestacnu skusku z CHE (ako ucitel SS, pre ISCED3!!!) a 2. atestacnu skusku z ANJ. Navyse, uz mam za sebou aj rigoroznu skusku (z ANJ).
Je teda pravda, ze ani atestacia z CHE ma neopravnuje vyucovat dany predmet na SS a nemozem byt ani prisediaca v maturitnej komisii?
V pripade, ze je to pravda a vyucujem CHE na SS nekvalifikovane, ake mam moznosti zvysit si kvalifikaciu?
Vopred Vam dakujem za pomoc!

Maria Pavlikova
(ne)kvalifikovaná chemička

Kvalifikovaný učiteľ pre základnú školu nie je automaticky kvalifikovaný učiteľ pre strednú školu. Kvalifikačnou požiadavkou, ktorú musí učiteľ okrem vzdelania splniť je vyučovanie jeho aprobačných predmetov podľa § 7 ods. 3 zákona č. 317/2009 Z. z. , a to vyučovať predmety svojej aprobácie v rozsahu jednej polovice úväzku zníženého o jednu hodinu. Vo Vašom prípade je to 10 hodín. Ak by ste vyučovali ANJ v danom rozsahu, boli by ste kvalifikovaná pre účely zaradenia do kariérového stupňa a platovej triedy. Vykonanie atestácie v tomto smere neznamená zvýšenie kvalifikácie. Uvádzate, že máte vykonanú druhú atestáciu, ale neuvádzate v ktorej platovej triede ste zaradená. Kvalifikáciu si môžete zvýšiť rozširujúcim štúdiom.

LuLu84
RS

P. Pavlikova,
dakujem Vam za odpoved.
Co sa tyka platovej triedy, som zaradena v 12. platovej triede.
Vyucovanie anglictiny na SS je u mna v poriadku, kedze mam rigoroznu skusku. "Problem" je s chemiou.
Pisete, ze kvalifikaciu si mozem zvysit rozsirujucim studiom - znamena to teda, ze mam opat studovat chemiu, aby som ziskala diplom, na ktorom bude stat "ucitelstvo chemie pre 2. a 3. stupen"?

Maria Pavlikova
RS

Ak ste kvalifikovaná, patrí Vám zaradenie do 12. platovej triedy. Ak ste nekvalifikovaná, patrí Vám zaradenie do 9. platovej triedy. Váš problém nie je vhodné riešiť prostredníctvom fóra. Jeden pohľad je z hľadiska dodržania zákona č. 317/2009 Z. z. a druhý z pohľadu školskej inšpekcie.

LuLu84
RS

Dakujem za Vas nazor a komentar. Uz som sa obratila na Ministerstvo skolstva, kedze mi este stale nie je jasna moja situacia a pozicia v skole.