5 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
Katarína Jančovičová
Návrat z RD

Dobrý deň prajem,
chcela by som sa informovať, z akou časťou mojej dovolenky môže disponovať riaditeľ? 50% alebo 75%? Pretože 16.3.2024 sa mám vrátiť z RD, ale do 1.5.2024 si chcem čerpať ešte dovolenku, kedže mi malého nevzali do škôlky. Ale pán riaditeľ s tým nesúhlasí, chce, aby som si čerpala dovolenku až do konca júna. Ale ja mám 105 dní dovolenky, musela by som si ju minúť celú a ešte by mi to nepokrylo celé letné prázdniny, plus jesenné a vianočné. S tým zase nesúhlasím ja. Ďakujem za odpoveď.

Maria Pavlikova
Návrat z RD

Dobrý deň,
ja si nemôžem dovoliť zasahovať do vnútorných záležitosti školy, i keď v tomto prípade by som sa priklonila na stranu riaditeľa. Ak 16. 3. 2024 sa vrátite do školy, od tohto termínu Vám postupne vznikne nárok na dovolenku za rok 2024, pretože dovolenka sa ráta ako odpracované dni. Za obdobie apríl - august Vám vznikne nárok na 15 dní dovolenky a 105 dní nevyčerpanej dovolenky k tomu by malo byť postačujúcich. Aj podľa § § 111 ods. 1 a § 113 ods. 3 Zákonníka práce sa dovolenku z predchádzajúcich období má vyčerpať bezprostredne po ukončení rodičovskej dovolenky.

Katarína Jančovičová
Návrat z RD

Dobre, v poriadku. Ale tiež sa tam spomína, že si tu dovolenku môžem vyčerpať do konca kalendárneho roka, nie hneď po návrate z RD. A akou časťou mojej dovolenky ale môže riaditeľ disponovať? Túto informáciu som nikde nenašla. Ďakujem.

Dovolenka po návrate z materskej+rodičovskej

§ 113 ods. (3) Zákonníka práce:

Ak si zamestnankyňa alebo zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku im zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

Stará dovolenka sa čerpá po návrate z materskej+rodičovskej. Po návrate z materskej zároveň vzniká nová dovolenka za rok 2024. Ak z novej nevyčerpáte v roku 2024 nič, prenesiete ju celú do r. 2025?

Maria Pavlikova
Návrat z RD

Dobrý deň,
k danej téme som sa vyjadrila, dokonca § 113 Zákonníka práce som si prečítala. Nechápem, keď má zamestnankyňa 105 dní dovolenky z predchádzajúcich rokov, prečo by mal zamestnávateľ na konci školského roka meniť rozvrh, prípadne meniť učiteľku, aby si zamestnankyňa čerpala starú dovolenku, kedy bude ona chcieť počas nasledujúceho školského roka.