2 príspevky / 0 nový
Posledné pridané
LydiaH
DPS po skonceni Ekon. univerzity

Dobry den prajem,
v roku 2000 som ukoncila studium na Ekon.univerzite v Bratislave, s titulom Ing. Nasledne som si urobila statnu jazykovu skolu z anglickeho jazyka. Vyse 10 rokov s prestavkami som ucila na jazykovej skole deti aj dospelych, na Dohodu som ucila aj anglicky jazyk na ZS.

Kedze mi chyba potrebne vzdelanie na to,aby som kvalifikovane posobila ako ucitel na ZS-ako pedag.zamestnanec, prihlasila som sa tento rok na DPS na mojej vysokej skole - Ek.univerzite.
Tu ale po skonceni a absolvovani 2 rokov studia budem moct vyucovat ekonomicke predmety na SS. Toto ale nie je vobec moj ciel, ani by som sa neodvazila do tychto vod vstupit, nakolko som v mojom vystudovanom odbore nikdy neposobila - cize napr. Uctovnictvo ani nic podobne si vyucovat netrufam.

Preto je toto studium pre mna v prvom rade velmi obsahovo narocne a ciel tohto studia nikdy nenaplnim, nakolko vyucovat by som chcela na ZS.
Skusala som sa informovat na roznych stranach, aj Ministerstve, aj Metod-pedag. centrach, ale ziadna odpoved nie je jednoznacna.
Skusam preto toto forum. Moja otazka znie: ak by som chcela vyucovat na ZS, kde a ako by som si mohla doplnit vzdelanie - ale formou vseobecneho pedag.minima a nie takto specifickeho na oblast SS a ekonomie.
Vopred dakujem za radu.

Maria Pavlikova
DPS po skonceni Ekon. univerzity

Ďakujem za dôveru. Vysokoškolské štúdium druhého stupňa na ekonomickej univerzite a štátna jazyková skúška je jednoznačne splnením kvalifikačného predpokladu na vyučovanie cudzieho jazyka na základnej škole a strednej škole, ale len cudzieho jazyka. Vyplýva to z vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z., príloha č. 1, 3. diel IV. časť 1. a 2. bod a v časti VI. rovnako 1. a 2. bod. DPŠ tu nie je uvedená, nevyžaduje sa, pretože ňou nezískate, ako sama píšete, kvalifikáciu na vyučovanie cudzích jazykov.