2 príspevky / 0 nový
Posledné pridané
michal1422
Doplnove dochodcovske sporenie

Dobry den pani Pavlikova. Poziadal som oficialne vedenie skoly o prispevok zo strany zamestnavatela do DDS ako uklada kolektivna zmluva. Na starej skole som to mal 6 rokov a tu na novej skole mi bolo oznamene zo strany vedenia ze oni s tym nesuhlasia a nebudu mi prispievat. Ma pravo sa riaditel k tomu vyjadrovat, ked mu to uklada kolektivna zmluva vyssie stupna? Dakujem

J. Sýkora
KZ vyššieho stupňa - III. pilier

Dobrý deň, výška príspevku zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie (teda III. pilier) "v zamestnávateľských zmluvách uzatvorených počas roka 2019 a počas roka 2020 je najmenej 2 % z objemu zúčtovaných platov zamestnancov zúčastnených na doplnkovom dôchodkovom sporení". Je potrebné uviesť, že samotnú povinnosť mať zriadenú zamestnávateľskú zmluvu kolektívna zmluva vyššieho stupňa pre zamestnávateľa neuvádza. Ak ju ale má, musí uvedený objem v prvej vete dodržať.
Ak má zamestnanec vlastnú zmluvu na III. pilier, môže požiadať zamestnávateľa o prispievanie, no na to musí mať zamestnávateľ primárne uzatvorenú zamestnávateľskú zmluvu a vtedy sa tieto skutočnosti uvedené v KZ vyššieho stupňa uplatnia povinne v plnom rozsahu.