8 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
Heni
Adaptacne vzdelávanie

Dobrý deň p.Pavlikova,
chcem Vás pekne poprosiť o radu.
Som zamestnaná v školstve od roku 1999. V súčasnosti mením zamestnanie a v novej materskej škole od mňa pýtajú doklad o adaptacnom vzdelávani.Neviem sa však k nemu dopracovať. Viete mi poradiť ? Aby som po dlhoročnej praxi nebola zaradená ako začínajúci učiteľ....
Moje vzdelanie
Stredná pedagogická škola
UKF v Nitre v odbore psychológia etika.
Ďakujem za odpoveď

Maria Pavlikova
Adaptačné vzdelávanie

Adaptačné vzdelávanie zaviedol zákon č. 317/2009 Z. z. od 1. 11. 2009. Do účinnosti tohto zákona sa adaptačné vzdelávanie nerealizovalo. Je trošku netypické, aby zamestnávateľ pýtal od Vás nejaký doklad o absolvovaní adaptačného vzdelávania, keď mu musí byť jasné, že takýto doklad nemôžete získať. Snáď Vás po 20 rokoch praxe nechce zaradiť ako začínajúcu. To v žiadnom prípade nemôže.

kitko1
Adaptačné vzdelávanie pedagóga prijatého na zástup PN

Dobrý deň, chcem sa prosím opýtať či musíme zaradiť do adap. vzdelávania absolventku pedagogickej školy keď je prijatá na zástup PN (5 mesiacov) ? Zástupca školy tvrdí že nie, že je tam zo zákona výnimka. Ale nepovedal aký zákon alebo výnimka o tom píše. Ďakujem Harkabuzová.

Maria Pavlikova
Adaptačné vzdelávanie pedagóga prijatého na zástup PN

V § 51 ods. 6 zákona č. 138/2019 Z. z. je jasne uvedené, že zamestnávateľ zaradí do adaptačného vzdelávania začínajúceho pedagogického zamestnanca najneskôr do piatich dní od vzniku pracovného pomeru bez ohľadu na splnenie kvalifikačných predpokladov začínajúceho pedagogického zamestnanca.. Keď zistíte, kde je výnimka uvedená, prosím Vás, napíšte mi, rada sa poučím. PS. Ak bude začínajúci zamestnanec zastupovať iného zamestnanca po dobu troch rokov, kedy začne adaptačného vzdelávanie ?

Kristína Vojtek
Adaptacne vzdelávanie

Dobrý deň, prosím vás ak som začala adaptacne vzdelávanie od apríla do 31.8.2022, neukončila som ho a začala som pracovať na inej škole, akým spôsobom dostanem potvrdenie od predchadzajuceho zamestnávateľa, aby som mohla v AV pokračovať a aby som o tých pár mesiacov neprišla? Bývalá riaditeľka školy mi odmieta potvrdenie vydať, operuje tým, že jej to zákon neukladá. Ďakujem pekne.

Maria Pavlikova
Adaptačné vzdelávanie

Riaditeľka školy bola povinná Vám zabezpečiť adaptačné vzdelávanie do piatich dní od nástupu do zamestnania. Nechápem prečo Vám nevydá potvrdenie o tom, odkedy a dokedy ste ho absolvovali. Tým pádom, keď to novému zamestnávateľovi nepredložíte, začnete odznova. Požiadajte štátnu školskú inšpekciu o pomoc.

Zuzana1312
Adaptačné vzdelávanie

Dobrý deň pani Pavlíková, v roku 2022 moja predchodkyňa prijala učiteľku s titulom Bc. s podmienkou dokončenia vzdelania. Mala prax ped. asistent, učitelka v MS a učitelka na ZŠ v inej obci. Nikde jej neurobili adaptačné vzdelávanie, vraj nemala ukončené štúdium, inde že bola len ako dohodár, prípadne ju preradili na ped. asistenta. Ja som zákon pochopila tak že už v prvom zamestnaní ako ped. asistent mala mať adapt.vzdelávanie nie? v roku 2016. U nás jej ho podľa mňa tiež mali hned urobiť - zaradiť ju do 5 dní od podpisu zmluvy ak správne chápem? Aktuálne nám predložila doklad o ukončení vzdelávania a od 01.06.ju zaradujem na adapt.vzdelávanie. Môže byť dlžka 3 mesiace? Ďakujeme za pomoc

Maria Pavlikova
Adaptačné vzdelávanie

Dobrý deň,
samozrejme, že adaptačné vzdelávanie mala mať absolvované pri prvom pracovnom pomere, o to viac, že bola nekvalifikovaná. Dúfam, že nie je učiteľkou na základnej škole bez vysokoškolského vzdelania druhého stupňa. Od 1. 6. ju zaraďujete do adaptačného vzdelávania, ale aj ona aj uvádzajúci pedagogický zamestnanec budú poberať príplatky v mesiacoch júl, august, na čo majú nárok, len nebudú vykonávať asi prácu, za ktorú budú poberať príplatky. Trvanie adaptačného vzdelávania minimálne tri mesiace by bolo vhodné, ale nemysleli ste zároveň, že ho v septembri úspešne ukončí.