Legislatíva
Zákon ochráni učiteľov od marca

Nakoniec sa tak stane až teraz v marci, keď vstúpi do platnosti novela Zákonníka práce a zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch. „Týkať sa to bude len tých pedagogických pracovníkov, ktorí takéto dohody uzatvoria najskôr 1. marca 2015 a po tomto dátume,“ napísalo redakcii SME v stanovisku ministerstvo školstva.
Učitelia, ktorí uzatvorili pracovné pomery na určitý čas pred týmto dátumom, budú aj toto leto na úradoch práce. Dohodnutý pracovný čas majú totiž len do konca júna.
Právnička Monika Šajtlavová z advokátskej kancelárie Braun Partners povedala, že náš právny poriadok nedovoľuje, aby ustanovenie novely pôsobilo retroaktívne.
Novelu oboch zákonov síce parlament schválil v decembri minulého roku, ale prezident ju vetoval. „Nenadobudla teda účinnosť k 1. januáru 2015,“ povedala právnička Monika Šajtlavová.
Riaditelia škôl až do posledného dňa tohtoročného februára môžu uzatvárať pracovné pomery na určitý čas podľa doterajších predpisov. Šajtlavová zdôrazňuje, že riaditelia majú možnosť uvedené pracovné pomery na určitý čas predĺžiť. A to tak, aby pokrývali aj letné mesiace. Dodáva, že to môžu urobiť na základe dodatkov k uvedeným zmluvám.
Podľa novely už nebudú môcť riaditelia škôl uzatvoriť s pedagogickým zamestnancom pracovný pomer na určitý čas na desať mesiacov, ako robili doteraz, lež na dvanásť.
Minimálne to musí byť do 31. augusta, teda nielen na obdobie počas vyučovania. Týka sa to učiteľov, vychovávateľov, majstrov odbornej výchovy, pedagogických asistentov, trénerov športovej triedy a športovej školy, korepetítorov. Ministerstvo školstva posiela na každého pedagóga mzdový normatív aj počas dvoch mesiacov letných prázdnin. Zmeny sa však nebudú vzťahovať na tých pedagogických pracovníkov, ktorí majú pracovné pomery uzatvorené na určitý čas na zastupovanie zamestnanca, napríklad počas choroby či rodičovskej dovolenky a podobne. „Pracovný pomer na určitý čas bude môcť byť dohodnutý najdlhšie na dva roky. Predĺžiť ho alebo ho opätovne dohodnúť sa bude v rámci týchto dvoch rokov dať najviac dvakrát,“ vysvetlila právnička Šajtlavová.
Aj keď minulý rok minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter tvrdil, že školy, ktoré prepúšťajú na prázdniny učiteľov, porušujú Zákonník práce a že sa pedagógovia môžu sťažovať na inšpektorátoch práce, nesťažovali sa.
Hovorkyňa Národného inšpektorátu práce Slavěna Vorobelová povedala, že sťažností bolo iba pár, a nakoniec sa ukázali ako neopodstatnené. Počty učiteľov, ktorí prichádzali o prácu vždy pred letnými prázdninami, boli alarmujúce. Vlani v júni ich prišlo na úrady práce 2 050, pričom 1 650 od prvého septembra nastúpilo do práce. Väčšinou išlo stále o tie isté školy.
Problém s prepúšťaním učiteľov na obdobie letných prázdnin začal riešiť bývalý minister školstva Peter Pellegrini, ktorý inicioval zmenu zákona. Dotiahol ju súčasný minister školstva Juraj Draxler.
Zdroj: SME
Štítky: ministerstvo školstva