Vzdelávanie a výchova
Deťom sa nechce hýbať
Proti neobľúbenosti telesnej výchovy v školách sa ministerstvo rozhodlo zakročiť reformami. Odborníci sa však zároveň upozorňujú, že deti by mali viesť k pohybu predovšetkým rodičia. Problémom, ktorý sa prejavil aj na začiatku tohto leta, je plavecká negramotnosť detí. Tá je podľa hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre súdne lekárstvo Františka Novomeského stále dosť vysoká.
Plavecky výcvik je pritom súčasťou štátneho vzdelávacieho programu na základných aj stredných školách. No v prípade, že škola nemá podmienky na jeho realizáciu, môže zvoliť iný druh kurzu. Náklady spojené s plaveckým výcvikom hradí žiakovi rodič alebo zákonný zástupca. Podľa trénera plávania z Trenčianskeho plaveckého oddielu Róberta Pastierika to súvisí aj s poklesom záujmu o ne. „Plávať nevie 75 percent tretiakov a pokiaľ nenavštívia nejaký kurz, nemá ich to kto naučiť,“ hovorí.
Športovať deti nebaví ani vo voľnom čase a už vôbec nie v škole. „Síce je dobré, že deti budú vedieť narábať s počítačmi, ale budú pokrivené a choré. Vzdelanie sa dá doplniť do neskorého veku, ale keď nenaučíme deti pohybovať sa, potom sa to už nedá dobehnúť,“ upozorňuje metodička športovej prípravy z Národného športového centra Paulína Májová. Či si žiak predmet obľúbi, vo veľkej miere závisí od vyučujúceho. No nielen od jeho odbornosti, ktorá mnohým telocvikárom na základných školách chýba, ale aj od snahy žiakov zaujať. „Šport a zapálenie pre šport stojí na ľuďoch, ktorí s deťmi pracujú,“ potvrdzuje Májová. Veľa školákov má však podobné skúsenosti ako deviatačka Lucia z Košíc. „Učiteľka sa nás vždy pýtala, čo chceme robiť, nemala pripravený žiadny program. Stále sme hrali len vybíjanú a to ma už vôbec nebaví,“ povedala pre Pravdu.
Ministerstvo školstva chce bojovať proti zvyšujúcemu sa počtu žiakov, ktorí hodiny telesnej presedia na lavičkách preškolením telocvikárov. „Je potrebné, aby prešli od výkonnostných kritérií k zážitkovej forme vyučovania. Môžu tiež do hodín zakomponovať atraktívne moderné športy, ktoré sú pre deti príťažlivejšie, napríklad fl orbal či hokejbal. Chceme pripraviť národný projekt, v rámci ktorého by sa prevzdelávali,“ povedala hovorkyňa rezortu Miriam Žiaková.
Ministerstvo má tiež v pláne finančne podporiť súťaže medzi školami a zamerať sa na hľadanie športových talentov, teda staví na súťaživosť a uprednostní šikovnejšie deti. „Chceme im zabezpečiť lepšiu starostlivosť ako doteraz a od plošnej podpory prejdeme na podporu menšieho počtu najtalentovanejších,“ doplnila Žiaková.
Zdroj: SITA (Pravda)