Štartuje druhý ročník chemickej súťaže pre základné školy

06.02.2018
Škola a rodina

Presne 2. februára 2018, v rámci 6. národnej konferencie učiteľov chémie v Trnave, odštartoval druhý ročník celoslovenskej súťaže pre žiakov základných škôl s názvom SKÚS POKUS  – Chémia pod pokrievkou. Do súťaže sa tak aj v tomto školskom roku môžu prihlásiť žiaci druhého stupňa základných škôl a tiež príslušných ročníkov osemročných gymnázií. Stačí skúsiť pokus s bežnými surovinami, natočiť ho na video a poslať ho do 8. apríla 2018 organizátorovi súťaže.

Skús pokus 2

Koncept celkom novej súťaže je výsledkom spolupráce troch subjektov – učebnicového vydavateľstva EXPOL PEDAGOGIKA, odborného nakladateľstva RAABE Slovensko a Združenia učiteľov chémie. Súťaž svojím menom aj tento rok zastrešil bývalý predseda Slovenskej akadémie vied a jedna z najväčších vedeckých kapacít na Slovensku prof. Ing. Štefan Luby, DrSc. Odborným garantom a predsedom poroty je predsedníčka Združenia učiteľov chémie RNDr. Helena Vicenová, ktorá je odbornej verejnosti známa aj ako autorka učebníc a cvičebníc chémie pre základné školy a príslušné ročníky gymnázií s osemročným štúdiom.

„Cieľom súťaže SKÚS POKUS 2 je popularizácia prírodných vied na čele s chémiou medzi staršími žiakmi, s ktorou sa môžu stretávať všade okolo nás. Školám sme sa snažili ponúknuť čo najzábavnejšiu formu súťaže, aby sa žiaci mohli naučiť niečo nové a mali radosť z objavovania. Súčasne však bolo dôležité nájsť spôsob, ktorým by sme oslovili mladých. V minulom roku sa nám potvrdilo, že tínedžerom je forma sebaprezentácie cez zábavné videá veľmi blízka, o čom svedčila úroveň natočených príspevkov,“ povedala pri vyhlásení súťaže JUDr. Monika Fegyveres Oravská, konateľka EXPOL PEDAGOGIKA.

O súťaži

Súťaž SKÚS POKUS 2 má dve časti. Prvou úlohou žiakov je s pomocou učiteľa vytvoriť súťažný tím, ktorý pozostáva z dvoch až ôsmich členov. Druhou je vymyslieť a aj zrealizovať chemický pokus s bežne dostupnými surovinami. Učiteľ samotný pokus nevykonáva, je „len“ jeho mentorom. Žiaci následne natočia pokus a video pošlú do 8. apríla 2018 organizátorovi súťaže. Videozáznam zhodnotí odborná komisia zložená z vedeckých a pedagogických elít Slovenska, pričom v rámci hodnotenia sa bude prihliadať nielen na odbornú úroveň pokusu, ale aj jeho kreatívne spracovanie. V druhej časti sprístupní organizátor súťaže najlepšie videá na stránke www.expolpedagogika.sk/skus-pokus-2, kde bude mať verejnosť možnosť hlasovať a vybrať tri najatraktívnejšie súťažné príspevky.

Dôležité termíny

 • Začiatok súťaže: 2. február 2018
 • Ukončenie posielania príspevkov: 8. apríl 2018
 • Uverejnenie súťažných príspevkov: 23. apríl – 14. máj 2018
 • Vyhodnotenie súťaže: koniec mája 2018

Benefity pre žiakov aj školy

Nová chemická súťaž má zámer naučiť žiakov vnímať chémiu ako súčasť bežného života, keď žiaci majú možnosť nielen získať nové vedomosti a skúsenosti, ale naučia sa aj prezentovať svoje pokusy či pracovať v tíme. Nie sú to však len hodnotné ceny, o ktoré budú tímy bojovať. Vydavateľstvo EXPOL PEDAGOGIKA sa okrem cien rozhodlo odmeniť každú školu, ktorá svojich žiakov zapojí do súťaže, aj špeciálnym darčekom – zľavou 50 % na nákup Cvičebníc chémie z učebnicového nakladateľstva EXPOL PEDAGOGIKA s. r. o. Škola, ktorá do súťaže zapojí najviac tímov, získa navyše samostatnú cenu.

cvicebnice.jpg

Výhercovia sa koncom mája 2018 zúčastnia slávnostného vyhodnotenia súťaže, ktoré sa bude konať v gala sále generálneho partnera súťaže – spoločnosti Slovnaft.

Dodajme, že do prvého ročníka súťaže žiaci v minulom roku prihlásili spolu až 200 videí, v ktorých sa predstavilo takmer 800 žiakov a ich pedagógov.

Viac informácií o súťaži spolu s prihláškou nájdu učitelia a žiaci na stránke www.expolpedagogika.sk/skus-pokus-2

Návod, ako na to, prináša súťažiacim video, ktoré malo premiéru na 6. národnej konferencii učiteľov chémie v Trnave - POZRITE SI VIDEO

 

PARTNERI DRUHÉHO ROČNÍKA SÚŤAŽE 

 

GENERÁLNY PARTNER

slovnaft-momg-color-h.jpg

 

PARTNERI

stiefel-eurocart-prog-m-logo.png littlelane.jpg interaktiv-trieda.jpg

 

MEDIÁLNI PARTNERI

130117-sp-logo-m_0.jpg 170208-zuch-logo-m_0.jpg 060217-logo_raabe_0.jpg
 

Zdroj: EXPOL PEDAGOGIKA

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

 • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
 • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
 • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
 • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
 • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
 • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
 • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
 • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
 • súťaže o zaujímavé ceny,
 • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte