Šikany je čoraz viac. Zasiahne každého siedmeho žiaka

01.02.2022
Škola a rodina

Jednorazové preventívne aktivity situáciu neriešia a psychológov je nedostatok. V počte násilných činov sme nad priemerom OECD.

„Ak vám nejaký riaditeľ povie, že v jeho škole nie je šikana, buď klame, alebo tomu nevenuje pozornosť,“ hovorí riaditeľka Základnej školy Dudova v Bratislave Hana Závodná. Napriek tomu je násilné správanie medzi žiakmi pre niektorých stále tabuizovaným problémom. Ešte viac naň upriamil pozornosť brutálny prípad z Miloslavova, kde tínedžeri opili a zbili 11-ročné dievča, pričom si celú scénu nakrúcali na telefóny.

Dáta však nasvedčujú tomu, že u nás nejde ani zďaleka o ojedinelý jav. Preto zakročilo aj ministerstvo školstva. Predložilo Akčný plán riešenia šikanovania na nasledujúce dva roky, ktorý už odobrila aj vláda. Pracovala na ňom štátna tajomníčka Svetlana Síthová. „Nie je reakciou na udalosti z posledných týždňov, ale na neraz tabuizovaný dlhodobý problém,“ uviedla.



Prípady pribúdajú

Štátna školská inšpekcia robila v predminulom vyučovacom roku prieskum na viac ako tridsiatich školách. Výsledky ukázali, že svedkom šikanovania bola viac ako tretina opýtaných. Zároveň každý siedmy žiak potvrdil, že sám bol obeťou. „O nepríjemnej skúsenosti sa 33 percent z nich nikomu neodvážilo zdôveriť,“ podotkla pre HN Diana Ďorďová, referentka pre komunikáciu Štátnej školskej inšpekcie.

V rovnakom období zbieralo Centrum vedecko-technických informácií údaje od koordinátorov prevencie. Väčšina z nich potvrdila, že sa na škole so šikanovaním stretla. V porovnaní s prieskumom z roku 2016 sa miera výskytu násilného správania medzi deťmi zvýšila.

Kým predtým 44 percent koordinátorov prípady nehlásilo vôbec, v roku 2020 sa s nimi nestretlo len 13,7 percenta z nich. Počet obetí šikanovania a kyberšikanovania je u nás nad priemerom krajín OECD.

V súčasnosti sa téme venuje väčšia pozornosť ako v minulosti. Napríklad Základná škola Komenského vo Svite má vypracovaný svoj program, ktorý pozostáva z preventívnych aktivít. Stav pravidelne zisťujú formou besied s mestskou políciou a so školskou psychologičkou.

V reakcii na udalosť v Miloslavove zorganizovali seminár pre učiteľov. „Urobili vzdelávanie, ako zareagovať, aké aktivity robiť na triednických hodinách, aby sme nič nezanedbali,“ povedala riaditeľka Monika Dudinská.

 

Zdroj: Hospodárske noviny 

 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte