Učitelia učiteľom? Zavedú sa mentori

11.04.2023
Reformy školstva

REFORMA Dopyt po zmene v školstve rastie. Ministerstvo školstva to hodnotí na základe komunikácie s riaditeľmi a učiteľmi. Počet prihlásených naznačuje, že školy si zmeny vedia predstaviť.

Práca s počítačom, kritické myslenie, mäkké zručnosti. Toto všetko má u slovenských žiakov zlepšiť kurikulárna reforma. Tá chce slovenské školstvo posunúť vpred a pripraviť na potreby 21. storočia. Jej príprava neostala bez kritiky.Plán obnovy

Slovensko získalo prostredníctvom peňazí z plánu obnovy možnosť posunúť školstvo na medzinárodnú úroveň. Aspoň tak to vidí ministerstvo školstva. Zlepšenia v oblasti vzdelávania žiakov na základných školách by mali byť súčasťou kurikulárnej reformy. Hlavným cieľom zmien je zlepšenie gramotnosti a zručností žiakov.

„Cieľom je rozvíjať kritické myslenie, ako aj schopnosť riešiť problémy, spracúvať informácie a skúmať ich zdroje, pracovať v tíme, argumentovať a klásť otázky, preberať iniciatívu a zodpovednosť, tvoriť a realizovať osobné projekty,“ hovorí Ján Horecký, minister školstva.

To, že ide o veľkú zmenu, potvrdzuje aj spôsob jej prijímania. Na vypracovaní kľúčových dokumentov pracovali stovky expertov, medzi nimi aj samotní učitelia, aj zo škôl s deťmi zo znevýhodneného prostredia, ako aj učitelia zo škôl pre nadané deti. Počas prípravy kurikulárnej reformy realizovalo ministerstvo tri veľké verejné konzultácie, okrúhle stoly a bilaterálne stretnutia.

Stránku verejnej konzultácie navštívilo viac ako 16-tisíc ľudí. Celkovo sa v online nástroji verejnej konzultácie zaregistrovalo 958 ľudí a recenzných kolektívov. Najviac komentárov prišlo k oblasti Jazyk a komunikácia, po nej nasledovali vzdelávacie oblasti Človek a spoločnosť, Človek a príroda a Matematika a informatika. Najmenej komentárov bolo zaznamenaných v oblasti Zdravie a pohyb.

 

Zdroj: Hospodárske noviny

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte