Rezort chce otvorenejší vysokoškolský systém a reformu systému akreditácií

06.04.2017
Reformy školstva

Ministerstvo školstva plánuje zvýšiť otvorenosť vysokoškolského systému. Pri obsadzovaní miesta vysokoškolského učiteľa vo funkcii profesora a docenta pritom nebude trvať na tom, aby uchádzač mal titul docent alebo profesor. Vyplýva to z návrhu novely zákona o vysokých školách, ktorý na dnešnej tlačovej besede predstavil minister školstva Peter Plavčan.

Novela zároveň zavedie dve opatrenia pre predchádzanie spochybňovania odbornosti a kvality uchádzačov o zamestnanie vo funkcii profesora a docenta. Prvým je, že v rámci výberového konania posúdia, či uchádzač spĺňa podmienky z hľadiska jeho pedagogickej praxe, ako aj v oblasti tvorivej činnosti. Súčasne od tohto zamestnanca budú vyžadovať, aby do šiestich rokov prešiel najmenej habilitačným konaním.

Novela tiež zavádza nový typ študijného programu – interdisciplinárne štúdiá. Tento typ bakalárskeho študijného programu umožní vysokým školám novú formu organizácie štúdia a študentom umožní vytvoriť si jedinečný profil s ohľadom na výber absolvovaných predmetov. Budú tak mať možnosť oddialiť svoje rozhodnutie o hlavnom študijnom zameraní. "Tento typ študijného programu je vhodný aj na koncept vzdelávania označovaný ako liberálne štúdiá. Vysokým školám umožňuje, aby mal študent v rámci študijného programu na výber zo širšej palety predmetov z viacerých študijných odborov, pričom v závislosti od konkrétneho učebného plánu študent nakoniec získa vzdelanie v konkrétnom študijnom odbore alebo v kombinácii dvoch študijných odborov. Nie je tak potrebné, aby si uchádzač o štúdium zvolil už konkrétny študijný program vo väzbe na študijný odbor na začiatku vysokoškolského štúdia, ale až po oboznámení sa s hlbším kontextom počas štúdia," uvádza rezort v dôvodovej správe, ktorú zverejnil na portáli Slov-Lex.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte