J. HORECKÝ: Podpisujeme prvé zmluvy na výstavbu materských a základných škôl z Plánu obnovy a odolnosti

29.03.2023
Reformy školstva

Rezort školstva začal s podpisom zmlúv o poskytnutí prostriedkov mechanizmu na výstavbu nových kapacít materských a základných škôl z Plánu obnovy a odolnosti SR. V súčasnosti je do vyhlásených výziev z tohto finančného mechanizmu prihlásených takmer 35 škôl. V obci Láb bola podpísaná prvá zmluva na zvýšenie počtu miest v materskej škole.

Situáciu s nedostatkom kapacít v materských a základných školách rieši rezort školstva najmä prostredníctvom otvorených výziev na dobudovanie chýbajúcich kapacít. V auguste 2022 boli vyhlásené výzvy, ktorých cieľom je  podať samosprávam pomocnú ruku pri budovaní nových miest pre deti a žiakov. Rezort tak reaguje na požiadavky rodičov na zabezpečenie prístupu ku kvalitnému a dostupnému vzdelávaniu pre všetky deti a žiakov.

Žiadosť o poskytnutie finančných prostriedkov už podalo takmer 35 škôl. Žiadatelia sú v prípade výziev zameraných na budovanie kapacít materských a základných škôl povinní predložiť spolu so žiadosťou kompletnú dokumentáciu k ukončenému verejnému obstarávaniu na hlavnú aktivitu projektu, ktorou je jeho stavebná časť. Znamená to,že uchádzať sa o prostriedky mechanizmu môžu tí, ktorí sú pripravení svoje projekty po podpise zmluvy okamžite realizovať. „V súčasnosti v tejto súvislosti evidujeme asi 60 ukončených alebo vyhlásených verejných obstarávaní a ďalšie desiatky vo vysokom štádiu prípravy, tesne pred vyhlásením. Počet podaných žiadostí zo strany samospráv sa priebežne zvyšuje a v blízkom čase očakávame desiatky ďalších“, približuje Ján Horecký, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Prvá zmluva v rámci výzvy na predkladanie žiadosti na zvýšenie kapacít materských škôl je uzavretá s obcou Láb. Tá potrebuje vybudovať prístavbu k existujúcej materskej škole. Aktuálne školu navštevuje 89 detí, vďaka financiám z výzvy bude môcť škola rozšíriť kapacitu o ďalších 22 nových miest. Za týmto účelom jej bude poskytnutých celkovo 268 123, 06 eur.

 

Zdroj: minedu.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte