Vyjadrenie: Komisárka pre deti opätovne apeluje na ministra školstva...

06.04.2022
Prevádzka školy

Komisárka pre deti Viera Tomanová opätovne apeluje na ministra školstva, vedy, výskumu a športu, na ministra financií, na primátora Bratislavy a na obecné zastupiteľstvá mestských častí Bratislavy, aby urýchlene zabezpečili dostatok kapacít pre deti v materských školách.

Reaguje na článok zverejnený 4. 4. 2022 v denníku Pravda „Málo miest v škôlkach majú podľa Gröhlinga riešiť mestá a obce“, v ktorom cituje hovorkyňu mestskej časti Petržalka Máriu Halaškovú, že škôlky v bratislavskej mestskej časti Petržalka, ktorá je najľudnatejšou samosprávou na Slovensku, od začiatku krízy prijali 20 ukrajinských detí. Už to bolo nad rámec našich kapacitných možností a ďalšie voľné miesta nateraz nemáme.

Celkovo na začiatku tohto školského roka 25 škôlok zriadených mestskou časťou prijalo 913 detí a 640 žiadostí museli zamietnuť a že mestská časť s mimoriadne vyťaženými škôlkami nemá okrem kultúrnych zariadení vo svojom vlastníctve alebo v správe vhodné priestory na zabezpečenie kvalitného výchovno-vzdelávacieho procesu.

Voľné miesta ponúkajú súkromné školy a škôlky. Ministerstvo podľa Gröhlinga poskytlo verejným i súkromným školám jednorazový príspevok 200 eur na každé dieťa z Ukrajiny, ktoré prijmú. Preto rezort neuvažuje nad dodatočnými príspevkami, ak by dieťa nastúpilo do súkromného zariadenia.

Komisárka pre deti Viera Tomanová už v roku 2021 (26. júla) po prieskume kapacít v materských školách na Slovensku požiadala ministra školstva o riešenie chýbajúcich miest v materských školách. S dôverou sa obrátila aj v záujme podpory navŕšenia kapacít materských škôl aj na ministra financií a predsedu vlády. Odpoveďou zo strany ministra školstva bolo, že kapacity postačujú. Vyberáme z doručenej odpovede zo dňa 30.augusta 2021:

„...Ministerstvo školstva zastáva názor, že je predčasné robiť závery o zvýšenom počte mladších detí, ktoré nebudú prijaté do materských škôl kvôli prednostnému prijímaniu detí, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné. Z predbežných údajov, ktoré má ministerstvo školstva na základe veľmi intenzívnej spolupráce s predstaviteľmi jednotlivých mestských častí Bratislavy k dispozícii, sa tieto predpoklady nepotvrdili ani v samotnej Bratislave, v ktorej je dlhodobo najnepriaznivejšia situácia s kapacitami materských škôl.
V Pláne obnovy a odolnosti je vyčlenených viac ako 100 000 000 € na rozšírenie kapacít materských škôl tak, aby postupne, do roku 2026, každé dieťa od troch rokov veku malo zabezpečené miesto v materskej škole. Novelizáciou školského zákona sa ustanoví všeobecný nárok na miesto v materskej škole pre každé dieťa od troch rokov veku.“

 

Zdroj: dnes24.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte