V Taliansku vychádza denník Mussoliniho milenky

18.11.2009
Prevádzka školy

Benito Mussolini bol zarytým antisemitom, ktorý o sebe s obľubou vyhlasoval, že židov nenávidel ešte skôr než Adolf Hitler, a prisahal, že "ich všetkých zničí". Vyplýva to z úryvkov z denníka dlhoročnej milenky talianskeho fašistického diktátora, ktoré v pondelok uverejnili noviny Corriere della Sera.

"Som rasistom už od roku 1921. Nechápem, ako si môžu myslieť, že len napodobňujem Hitlera," cituje Claretta Petacciová slová talianskeho fašistického vodcu z augusta 1938. "Musíme v Talianoch vzbudiť povedomie o rase," dodáva v Petacciovej memoároch Mussolini.

Petacciová, ktorá bola Mussoliniho milenkou v období rokov 1932 až 1938, si zapísala aj vodcove slová o Hitlerovom údajne nedostatočne razantnom prístupe v politike. Okrem toho Mussolini v denníku napáda pápeža Pia XI. za jeho kritiku fašizmu a nacizmu.

Petacciovej denník je súčasťou knihy nazvanej "Tajomstvo Mussolini", ktorá vychádza tento týždeň.

Podľa historikov je denník presvedčivým zdrojom informácii a posilňuje obraz o Mussolinim ako o prudkom antisemitovi. Zároveň však pripomínajú že ide o spomienky Mussoliniho milenky, nie samotného fašistického vodcu, a preto je nutné ich brať s rezervou.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte