Univerzita vzdeláva v jazyku aj menšiny

11.11.2011
Prevádzka školy

Prešovská univerzita (PU) zriadila Ústav maďarského jazyka a kultúry. V budúcom akademickom roku teda začne vzdelávať študentov v programe maďarský jazyk a literatúra v kombinácii s učiteľstvom, tiež maďarský jazyk a kultúru v kombinácii s prekladateľstvom a tlmočníctvom.

PU sa tak stala jediným akademickým pracoviskom v SR, ktoré komplexne pokrýva výskum a vzdelávanie všetkých významných národnostných menšín. Podľa rektora PU René Matloviča, k zriadeniu ústavu viedli vedenie viaceré dôvody vychádzajúce zo súčasnej situácie menšín, zvlášť z potrieb maďarskej menšiny na východe Slovenska. Tá totiž nemá možnosť získať vysokoškolské vzdelanie v regióne. 

„Bol by som rád, keby na ústave študovali aj príslušníci iných národností či Slováci, ktorí sa chcú vzdelávať v tomto jazyku, čo bude mať vplyv na ďalší rozvoj kultúrno-spoločenských vzťahov s Maďarskom,“ zdôraznil rektor. Programy pripravujú na akreditáciu Prorektor Peter Kónya pripomenul, že v Prešovskom a Košickom kraji žije viac 130-tisíc obyvateľov maďarskej národnosti. 

„Naša univerzita disponuje veľmi dlhou tradíciou výučby jazykov, vrátane menšín. Máme tu rusistiku, ukrajinistiku, slavistiku, inštitút germanistiky aj ústav rómskej kultúry. Je logické, že sme chceli zastrešiť aj maďarský jazyk. V rámci stratégie rozvoja študijných programov sa chceme profilovať na jazyky susedov,“ povedal Kónya. Na otázku, či sú už študijné programy akreditované, odpovedal, že sa spisy práve pripravujú. Podľa prorektora do septembra 2012 budú schválené v bakalárskom stupni štúdia. Na každý študijný program môžu prijať do prvého ročníka po 20 študentov. Podpredseda vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel podporil vznik ústavu a zároveň sa zaviazal pokryť výdavky na jeho zriadenie a prvé roky pôsobenia.

Zdroj: SITA (Korzár)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte