Školstvu najviac chýbajú inovácia, technológie a peniaze na výskum

18.08.2011
Prevádzka školy

Asi by sa ťažko hľadalo odvetvie, v ktorom hrá vzdelanie a vedomosti takú dôležitú úlohu ako v informačných technológiách. Preto asi nikoho neprekvapí spolupráca IT firmy a vzdelávacej inštitúcie. „Nie je to inak ani v prípade najväčšej technologickej firmy na svete – Hewlett Packard,“ tvrdí Martin Kubala, generálny riaditeľ HP Slovakia.

Prevláda názor, že slovenské školstvo stagnuje. Čo najviac chýba nášmu školstvu?
Inovácia, technológie a peniaze na výskum. Pre študentov sa bez týchto „ingrediencií“ stáva štúdium povinným klišé, a sami isto uznáte, že v takýchto podmienkach sa podarí excelovať iba malému percentu študentov. Bez dostatočnej motivácie nemôžeme očakávať nadštandardné výsledky. V tomto majú školstvo a zamestnávatelia k sebe veľmi blízko.

Ak by ste mali možnosť odkázať mladým ľudom, ako vnímate dôležitosť vzdelania bez toho, aby to vyznelo ako klišé, čo by to bolo?
Roky strávené v škole sa zaslúžene považujú za najkrajšiu časť života. Z nášho hľadiska lídra na IT trhu navyše veľmi oceňujeme, keď školy dokážu naučiť žiakov kreatívne a analyticky myslieť, mať odvahu presadiť sa, nebáť sa výziev a byť vytrvalý pri riešení problematických situácií. A, samozrejme, im poskytujú aj technické znalosti na čo najvyššej a najaktuálnejšej úrovni. V tomto prípade má moderný vzdelávací proces nezastupiteľnú úlohu.

Paradoxne bola prednedávnom publikovaná informácia, že dopyt po informatikoch je na Slovensku zo strany IT firiem taký veľký, že študenti opúšťajú predčasne štúdium, pretože aj bez titulu získajú dobre platenú prácu. Nie je to v rozpore s vaším názorom na dôležitosť vzdelania?
V HP to takto nefunguje. Samozrejme, že študenti môžu pracovať už počas štúdia na vysokej škole, no rozhodne ich nechceme odrádzať od dokončenia školy tým, že ich „iba“ dobre zaplatíme. Myslím, že tento prístup by nebol fér voči nikomu. Navyše v HP zamestnávame vysokošpecializovaných ľudí, ktorí svoje vedomosti nenadobudli inak ako štúdiom.

Zdroj: SITA (PRAVDA)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte