Školáci dostali nový školský autobus

02.11.2009
Prevádzka školy

Deti z obcí v okolí mesta Gbely vozí už piaty rok školský autobus na vyučovanie do miestnej základnej školy. Vzdialenosť okolo dvadsať kilometrov prejde každý deň a pomôže tak žiakom prvého i druhého stupňa z Petrovej Vsi, Letničia a Smolinského skrátiť čas cestovania a bezpečne sa prepraviť až do školskej budovy. Gbelania sa hrdia tým, že ich autobus bol prvým na Slovensku, pred pár dňami vymenili deťom starý typ za nový.

„Keď sme v roku 2004 kupovali prvé vozidlo, nemali sme dostatok finančných prostriedkov, tak sme si zaobstarali zánovný, takmer tridsaťročný,“ povedal pre TASR primátor Jozef Hazlinger. Autobus si v posledných rokoch však vyžadoval čoraz drahšie opravy a tak sa Gbelania rozhodli začať sústreďovať peniaze na nový.

„ Podarilo sa nám osloviť predsedu vlády SR Róberta Fica. Tomu sa myšlienka vôbec prvého školského autobusu na Slovensku zapáčila a  zo svojej rezervy pre nás uvoľnil 33.194 eur (1 milión Sk). Okrem toho na zakúpenie nového autobusu prispela aj spoločnosť Nafta a.s., ktorá prostredníctvom Nadácie SPP dala 19.916 eur (600.000 Sk). Poslanci mestského zastupiteľstva potom dofinancovanie z rozpočtu mesta vo výške 81.081 eur (2,44 milióna Sk) a mohli sme nakupovať,“ informoval Hazlinger.

Do autobusu denne nasadne dvadsať detí zo Smolinského, štrnásť z Letničia a štyridsaťosem z Petrovej Vsi. Okrem nich školský mikrobus zváža deti z Adamova a Farského. Vďaka tejto doprave sa podľa riaditeľky Sone Dolníkovej výrazne znížila absencia školákov a tým aj zlepšil ich prospech. Škola dostáva na refundáciu dopravného pre žiakov dotáciu z Ministerstva školstva SR v aktuálnych cenách cestovného lístka.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte