Na rozvoj regionálneho školstva nebudú tento rok peniaze

05.10.2009
Prevádzka školy

Tento rok bude do slova a do písmena o prežití, skonštatoval predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ PŠaV) Ján Gašperan na dnešnej tlačovej konferencii na margo tohtoročného financovania regionálneho školstva na Slovensku.

Podľa jeho slov bude nasledujúci rok veľmi ťažký a školy budú mať prostriedky len na energie a platy. Akýkoľvek rozvoj z peňazí zo štátneho rozpočtu nebude možný. Jedinú možnosť na rozvoj vidí predseda OZ PŠaV v rôznych fondoch EÚ. Platy učiteľov sa v regionálnom školstve zvýšia v priemere o 2,2 percenta, konkrétny rast však bude individuálny a vďaka zákonu o pedagogických zamestnancoch si učitelia s druhou atestačnou skúškou môžu prilepšiť až o desať percent, vysvetlil Gašperan.

Čo sa týka vysokých škôl, "celkové verejné výdavky na vysoké školy sú vyššie o 12 percent, ale zo štátneho rozpočtu sú nižšie o štyri percentá. Vyššie zdroje tvoria vlastné zdroje vysokých škôl, napr. poplatky za externé štúdium a granty," dodal Gašperan. Tarifné platy sa zo štátneho rozpočtu navýšia o približne jedno percento, Gašperan však predpokladá, že školy navýšia platy o ďalšie dve-tri percentá z vlastných zdrojov.

Predseda OZ PŠaV sa venoval aj školskému zákonu a novoprijatému zákonu o pedagogických zamestnancoch, ktorý nadobúda účinnosť 1. novembra tohto roku a prináša mnoho zmien. K tomuto zákonu organizuje ministerstvo školstva na podnet OZ PŠaV pre učiteľov školenia vo všetkých krajských mestách. Podľa jeho slov je záujem o školenia obrovský.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte