Memory Kontrol má pripomenúť, ale i reflektovať udalosti novembra 1989

18.11.2009
Prevádzka školy

Nielen pripomínať revolučný rok 1989, ale aj reflektovať dianie pred ním a počas uplynulých dvadsiatich rokov je cieľom tematického týždňa s názvom Memory Kontrol 1989 – 2009, ktorý dnes začal v priestoroch kultúrneho centra (KC) Stanica v Žiline – Záriečí.

Podľa riaditeľa KC Stanica Mareka Adamova išlo organizátorom aj o kritický pohľad na november a ďalšie mesiace. „Človek, ktorý príde na Stanicu, možno nájde aj rôzne kontrasty. Nie sú tu len názory, ktoré udalosti po novembri velebia, ale aj kritické hlasy. Možno ide o to, aby to nebola mŕtva história, ktorá sa scvrkne do dvoch, troch výrokov v knižke. A to bude jediné, čo o tom vieme. Ale, aby tu zostala živá spomienka, o ktorej sa diskutuje,“ povedal Adamov.

Príkladom kritickej analýzy je podľa Adamova výstava a webstránka Hlasy zo stredu americkej umelkyne Janeil Engelstad, ktorá sa vyše roka stretávala s disidentmi i obyčajnými ľuďmi z celej strednej Európy a zbierala ich spomienky a názory na udalosti pred a po páde Berlínskeho múru. Ďalším príkladom je inštalácia Alexa Mlynárčika – Závery 89. zjazdu nesplníme, ktorý obvešal celú budovu divadla S2 pri kultúrnom centre transparentmi spred roku 1989.

„V programe je niekoľko akcií určených špeciálne pre študentov stredných škôl, ktorí síce rok 1989 osobne nezažili, ale chceme im umožniť stretnutie s aktérmi revolúcie a pochopiť, ako sa žilo v bývalom režime a čo pre vtedajšiu generáciu Nežná revolúcia znamenala,“ vysvetľuje dramaturgička podujatia Martina Filinová.

Kurátor a šéfdramaturg tematického týždňa Memory Kontrol Fedor Blaščák upozornil aj na inštaláciu, ktorá na budove KC Stanica pripomína Košičana Marcela Strýka. „Jeho osud sa nás dotýka. Je to človek, ktorý si kládol počas bývalého režimu úlohy na seba sám. Neprotestoval proti zriadeniu, lebo vedel, že nie je dostatočne silný a nebol taký hlúpy. Ale tie hodnoty ako veriaci človek vyznával a dodržal. Práve preto sme sa rozhodli pripomenúť si ho touto inštaláciu,“ dodal Blaščák.

zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte