Bezpečnostný expert: Školy potrebujú hlavne zaškolený personál

26.06.2020
Prevádzka školy

Tragédia, ktorá sa prednedávnom stala vo Vrútkach, kde do tamojšej školy vnikol mladý muž so zbraňou, zabil učiteľa a zranil niekoľko detí, u mnohých rodičov vyvolala obavy. Hrozí nebezpečenstvo aj žiakom a pedagógom v iných mestách a školách? Sú tieto priestory dostatočne bezpečné? Aj o tom sme sa porozprávali s bezpečnostným expertom Vladislavom Stankom, ktorý je aj poslancom mesta Košice.

Otázka: Prípady útokov v školách evidujeme viac v Spojených štátoch, ako v našich zemepisných šírkach. Na Slovensku na takéto situácie už vôbec nie sme zvyknutí a čo napríklad v Česku, kde tiež pôsobíte?
Odpoveď: Za posledné roky sme v Českej republike zaznamenali niekoľko bezpečnostných incidentov na školách a v nemocniciach. Niektoré i s tragickým koncom. Napríklad v roku 2014 zabila páchateľka v škole v Žďári nad Sázavou šestnásťročného študenta, ktorý bránil spolužiačku. Podľa znalcov bola v dobe činu nepríčetná, trpela schizofréniou. V decembri 2019 došlo k útoku strelca vo Fakultnej nemocnici Ostrava, kde do čakárne traumatológie vstúpil muž so strelnou zbraňou, ktorý bez varovania, zblízka a v rýchlom slede zasiahol 9 pacientov. Štyria pacienti prišli o život na mieste, ďalší štyria podľahli následne v nemocnici.

Otázka: V ČR majú spracovanú metodiku na podobné prípady v spolupráci s ministerstvom vnútra. Snaha je zlepšovať situáciu, no stále to nie je dokonalé. Sú teda podľa vás školy dostatočne bezpečné?
Odpoveď: U nás na Slovensku máme tendenciu bezpečnosť podceňovať. Na jednej strane sú technické požiadavky, ktoré by školy mali spĺňať. Fungovať by mali technické zábrany, vstupy na čipy, videotelefón, funkčný rozhlas, technické a režimové opatrenia, ale najdôležitejšie je mať zaškolený personál, ktorý by mal poznať všetky postupy. To platí i pre deti, bola veľká chyba zrušiť brannú výchovu.
Aktuálna situácia si vyžaduje, aby i školopovinné deti mali základné návyky ako postupovať v prípade poplachu, požiaru či napadnutia. Každá škola na Slovensku by mala prejsť na lepší bezpečnostný systém, zaškoliť personál na núdzové situácie, zabezpečiť technické zaistenie a celkovo nastaviť režimové opatrenia. Som v rade troch základných škôl v Košiciach a ako som na komisii vzdelávania na Magistráte mesta Košice prezentoval, tak naše školy určite nie sú dostatočne zaistené. Osobne mám skúsenosť, že sa do budov základných škôl v Košiciach dostanete bez zásadnejších problémov (samozrejme česť výnimkám). Predseda komisie vzdelávania a kolega poslanec pán Schwarz i námestníčka primátora pani Gurbáľová na priame otázky, ako plánuje mesto reagovať s nadväznosťou na tragédiu vo Vrútkach a aké opatrenia boli konkrétne prijaté, prezentovali len, že to v rámci mesta budú analyzovať a že počkajú na pokyny z ministerstva školstva do konca augusta 2020. Argumentuje sa nedostatkom financií, ale aká je cena za ľudský život? Podľa mňa by sme mali reagovať okamžite!

 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte